SWP

   Polska


 2023-12-07 IRENA TUWIM - PRZYJACIÓŁKA KUBUSIA PUCHATKA

Większość z nas, którzy czytali "Kubusia Puchatka" po polsku zapewne nie zastanawiała się kto jest autorem przekładu A. A. Milne'a. Najbardziej znanym jest dokonany przez Irenę Tuwim, młodszą siostrę Juliana Tuwima, dzięki której w naszym kraju po raz pierwszy sympatyczny miś zagościł w 1938 roku. Jej autorska twórczość nigdy nie wyszła z cienia brata i pozostała na etapie prób literackich chociaż w opiniach znawców dorównywały poetyckim osiągnięciom Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Irena Tuwim zmarła 7 grudnia 1987 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny zasymilowanych łódzkich Żydów. Była córką Izydora Tuwima i Adeli z Krukowskich Tuwimowej oraz młodszą siostrą Juliana Tuwima.

Nie miała łatwego życia. Wynikało to nie tylko z przeżyć, które im – jak wszystkim Polakom, a szczególnie tym pochodzenia żydowskiego – zgotowała II wojna światowa, ale i z dużo wcześniejszych, począwszy od lat dziecięcych.

Polecamy biografię Ireny Tuwim w dziale kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


IRENA TUWIM W DZIALE KULTURA PAI


PAIPOLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173