SWP

   Szwecja


 2023-12-07 W Sztokholmie dla Niepodległej

11 listopada 2023 roku w Ambasadzie RP w Sztokholmie odbyło się spotkanie z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

W uroczystości zorganizowanej w związku ze 105. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych działających w Szwecji, lokalnych inicjatyw zrzeszających Polaków, polskich instytucji w Sztokholmie, polsko-szwedzkich zrzeszeń gospodarczych i branżowych, jak również reprezentanci szwedzkiej administracji. W spotkaniu uczestniczyła również przebywająca w Szwecji grupa żołnierzy Wojska Polskiego, reprezentujących Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Uroczystość w Ambasadzie rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego przy akompaniamencie chóru Szkoły Polskiej im. Katarzyny Jagiellonki w Sztokholmie, który zaprezentował również pieśni patriotyczne.

W okolicznościowym wystąpieniu, Ambasador RP Joanna Hofman nawiązała do wątków historycznych i długiej walki o Niepodległość Polski do 1989 roku, dziękując przedstawicielom szwedzkiej Polonii za ich wkład w walkę z komunizmem i budowę wolnej Polski. Ambasador wskazała na ogromne zaangażowanie Polski i Polaków, w tym tych mieszkających w Szwecji, w pomoc walczącej Ukrainie. Ambasador podkreśliła, że po 1989 roku Polska rozpoczęła proces modernizacji państwa we wszystkich sektorach gospodarki, stała się członkiem UE i NATO i dziś Polacy mają wiele powodów do dumy i satysfakcji z wolnej Ojczyzny. Konsul RP Maciej Zamościk podziękował lokalnej Polonii za codzienne działania na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Polski wśród Szwedów. Wyraził również wdzięczność wszystkim członkom komisji i osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych wyborów, podkreślając jak dużym wyzwaniem była realizacja tego przedsięwzięcia.

Celebracji święta narodowego towarzyszyła okolicznościowa iluminacja budynku Ambasady RP.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173