SWP

   Chorwacja


 2023-12-07 Dzień Niepodległości w Zagrzebiu

W środę 8 listopada 2023 Polskie Towarzystwo Kulturalne "Mikołaj Kopernik" w Zagrzebiu świętowało nadchodzący Dzień Niepodległości przypadający na 11 listopada specjalnym spotkaniem w swojej siedzibie. Tego dnia upamiętniamy odzyskanie przez Polskę suwerenności jako Drugiej Rzeczypospolitej w 1918 roku od Niemiec, Austro-Węgier i Rosji. Jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych w Polsce, obchodzone z godnością i radością przez miliony Polaków na całym świecie.

Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Jolanta Sychowska Kavedžija, która powitała wszystkich gości i przedstawiła program.

Zarys historyczny odbioru niepodległości Polski wśród Chorwatów zaprezentował Slaven Kale, przedstawiciel Mniejszości Polskiej w Zagrzebiu. Wyjaśnił on historyczne i kulturowe więzi między Polską a Chorwacją, oraz to, jak Chorwaci wspierali polską walkę o wolność.

Głównym punktem spotkania był występ grupy wokalnej "Wisła", która zaśpiewała pięć pieśni patriotycznych.

Spotkanie było również okazją do towarzyskiego spotkania z rodakami przy kieliszku wina i przekąskach, o które zadbał przedstawiciel Mniejszości Polskiej w Zagrzebiu, Slaven Kale.

Podczas uroczystości gościli przedstawiciele Ambasady Polskiej, Pani Konsul RP Emilia Bali oraz wicekonsul Borys Stelmaszczuk, którzy dołączyli do naszych Rodaków w tej celebracji.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom i organizatorom tego wyjątkowego spotkania, które pokazało nam siłę i piękno polskiej tradycji.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: PTK Mikołaj Kopernik


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173