SWP

   Litwa


 2023-12-07 Studentki polonistyki Uniwersytetu Wileńskiego wśród uczestników rzymskiego projektu

W dniach 19 – 23 listopada b. r. grupa studentek filologii polskiej Uniwersytetu Wileńskiego pod kierownictwem doc. dr Reginy Jakubėnas wzięła udział w międzynarodowym projekcie „Kobieca strona poezji, czyli przez wiersze do języka”. Projekt zrealizowany był w ramach współpracy Stacji Polskiej Akademii Naukowej w Rzymie (Accademia Polacca), Instytutu Badań Literackich PAN, Instytutu Studiów Europejskich, Amerykańskich i Międzykulturowych Uniwersytetu „La Sapienza”, Centrum Polonistycznego Uniwersytetu Wileńskiego, Katedry Polonistyki i Przekładu na Wołyńskim Uniwersytecie Narodowym imienia Łesi Ukrainki.

Celem programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) jest promocja języka polskiego powiązana z elementami historii i kultury Polski.

Więcej o projekcie.

W czasie pięciodniowego pobytu w Rzymie studenci z Litwy, Włoch i Ukrainy mieli możliwość uczestniczyć w konferencji „Szymborska e:”, a także w otwarciu wystawy „Szymborska e il mondo-collage”, poświęconej twórczości polskiej noblistki, której 100. rocznica urodzin obchodzona jest właśnie w tym roku. Oprócz tego w siedzibie Stacji PAN w Rzymie odbyły się warsztaty przekładowe „Nic dwa razy. O istocie i praktyce tłumaczenia”, które dla międzynarodowej grupy studentów poprowadził wybitny włoski polonista prof. Andrea Ceccherelli z Uniwersytetu Bolońskiego.

W ramach projektu młodzież z Litwy, Włoch i Ukrainy w siedzibie Radio Kaos Italy wzięła udział w niezwykle interesujących warsztatach podcastowych, podczas których nauczyła się, jak planować, realizować i promować podcasty. Bez wątpienia niezatarte wrażenia pozostawiła również wycieczka po Rzymie „Polskimi śladami”, w czasie której studenci mieli okazję zwiedzić kościół św. Andrzeja na Kwirynale, gdzie znajduje się kaplica z relikwiami św. Stanisława Kostki, obejrzeć tablice upamiętniające Cypriana Kamila Norwida, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, a także wejść do Caffe Greco, miejsca spotkań między innymi polskich poetów. Spacer zakończył się przy Porta del Popolo uczczeniem pamięci polskich legionistów.

Będąc w Rzymie, studentki z Litwy miały również okazję zwiedzić Watykan, najmniejsze państwo na świecie, podziwiać ogrom i majestatyczność Koloseum, piękno i niepowtarzalność Fontanny di Trevi, przejść się spacerkiem po Schodach Hiszpańskich oraz obejrzeć wiele innych wspaniałych zabytków architektury w stolicy Włoch.

W imieniu studentek filologii polskiej Uniwersytetu Wileńskiego serdecznie dziękuję doc. dr Mirosławowi Dawlewiczowi oraz doc. dr Reginie Jakubėnas za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie, za opiekę i wszelką pomoc w przygotowaniu się do niego. Serdeczne podziękowania kieruję też do kierownik projektu Pani Agnieszki Stefaniak-Hrycko - dyrektor Stacji Naukowej PAN w Rzymie, Pani Profesor Moniki Woźniak z Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie, Pana Profesora Andrei Ceccherellego oraz wszystkich organizatorów i sponsorów, dzięki którym doszło do zrealizowania tego projektu.


Karolina Bartoszko,
studentka II roku filologii polskiej Uniwersytetu Wileńskiego


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: wilnoteka


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:173 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(173): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 173