SWP

   Szwajcaria


 2023-12-09 Obchody Święta Niepodległości w kantonie Sankt Gallen

W niedzielę, 12 listopada, Ambasada RP w Bernie upamiętniła 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w kilku inicjatywach zaplanowanych we współpracy z władzami kantonu Sankt Gallen.

Najpierw delegacja z udziałem Sekretarza Stanu w KPRP Andrzeja Dery, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk Hanny Krajewskiej i ambasador Iwony Kozłowskiej uczestniczyła w oficjalnym przyjęciu w budynku rządu kantonu St. Gallen. W skład delegacji szwajcarskiej z przewodniczącym rządu kantonu Stefanem Köllikerem na czele weszli przedstawiciele rządu, pani Andrea Schöb, przewodnicząca Rady Kantonu, tj. parlamentu, szef archiwum państwowego Stefan Gemperli oraz przewodniczący gminy Untereggen Norbert Rüttimann.

Następnie delegacje wzięły udział w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi nad jeziorem Gübsensee. Jest to miejsce, w którym na początku XX wieku oddano do użytku zaprojektowaną przez prof. Narutowicza elektrownię wodną Kubel.

W dalszej kolejności delegacja udała się do miejscowości Untereggen, aby odsłonić usytuowaną przed budynkiem władz gminy pamiątkową studnię ku czci Narutowicza. W 1895 roku młody inżynier Gabriel Narutowicz uzyskał tu obywatelstwo.

Punktem kulminacyjnym obchodów był uroczysty koncert fortepianowy w wykonaniu wybitnego polskiego pianisty Pawła Kowalskiego w Carmen Würth Haus w Rorschach nad Jeziorem Bodeńskim. Artysta wykonał utwory Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Do udziału w koncercie zostali zaproszeni przedstawiciele szwajcarskiej Polonii oraz władz kantonu Sankt Gallen, a także osoby ze środowisk naukowych, kulturalnych i kościelnych. Okolicznościowy list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do uczestników wydarzenia odczytał minister Andrzej Dera. Ponadto uroczyste przemówienia wygłosili ambasador Iwona Kozłowska i przewodniczący Stefan Kölliker.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952467 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×