SWP

   Mołdawia


 2024-02-12 Zapusty w Bielcach

Na stół pączki, na stół chrusty, jak zapusty, to zapusty!

Takim ludowym porzekadłem przywołaliśmy tłusty czwartek i zaraz rozgościły się na stołach pączki, te tradycyjne upieczone według starej receptury i donaty oraz inne smakołyki.

Jeśli wierzyć tradycji, tego dnia koniecznie trzeba zjeść choć jednego pączka na szczęście, aby się nam wiodło, a najlepiej jeśli będzie on wyjątkowy, z niespodzianką np. migdałem czy orzechem skrytym w środku konfitury…

W radosnej atmosferze powoli kończącego się karnawału, na kilka dni przed Środą Popielcową, zaczynającą wielki post, pomni na przysłowie: "Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje” bez ograniczeń delektowaliśmy się pysznościami, nuciliśmy biesiadne piosenki, oglądaliśmy filmy prezentujące zapustowe tradycje, jeszcze gdzieniegdzie kultywowane i opowiadaliśmy o zwyczajach karnawałowych w Polsce i Mołdawii.

Poznaliśmy też dużo ciekawostek dotyczących pączkowej tradycji i wspólnie zastanawialiśmy się, ile tych smakołyków średnio zjadają Polacy właśnie tego dnia, spieraliśmy się odpowiadając na pytanie jak długo trzeba tańczyć, żeby spalić kalorie po zjedzeniu jednego pączka.

Najmłodsi musieli rozwiązać zagadki, a zwycięzcy otrzymali pamiątkowe książeczki, ufundowane przez redakcję czasopisma "Jutrzenka”.

To był wesoły dzień, a z pewnością najszczęśliwszy dla osoby, która choć przez chwilę poczuła się wybranką losu, bo znalazła kawałek orzecha w pączku, co zdaniem niektórych zwiastuje dobrą passę w bieżącym roku.

Niech spełnią się te oczekiwania i pragnienia, abyśmy byli szczęśliwi i zdrowi, natomiast nadchodzący czas czterdziestodniowego postu, będący dla wielu ludzi okresem wyrzeczeń, umartwień, niech skłoni nas wszystkich do zadumy nad sensem mijającego "karnawału życia”.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI

zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 14952304 RAZY

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów×