W sobotę, 9 marca 2024 roku, społeczność Polskiej Szkoły w Zachodniej Australii po raz trzeci wzięła udział Biegu „Tropem Wilczym”. Bieg w Perth był pierwszym wydarzeniem z kilku organizowanych w tym roku na antypodach przez Stowarzyszenie „Nasza Polonia” i Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii.
Inicjatywa Biegów Pamięci Żołnierzy Wyklętych realizowana jest przez Fundację „Wolność i Demokracja” od 2014 roku (pierwszy Bieg odbył się rok wcześniej). Biegi „Tropem Wilczym” w Australii odbywają się od 2015 roku.
Kwadrans po godzinie 12 w południe uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się w parku przy Lake Monger w dzielnicy Wembley, aby uczcić pamięć Żołnierzy Niezłomnych, którzy w antykomunistycznym, niepodległościowym ruchu partyzanckim stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Za swoją walkę zapłacili najwyższą cenę oddając swoje życie.
Dyrektor szkoły Małgorzata Wray powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Następnie przekazała mikrofon przedstawicielce komitetu organizacyjnego. Anna Lilpop przywołała historie kilku bohaterów, w tym Danuty Sędzikównej „Inki”, wyjaśniając młodemu pokoleniu, czym była bohaterska walka Żołnierzy Wyklętych.
Po części oficjalnej zorganizowano biegi w pięciu grupach wiekowych (przedszkolaki, klasy młodsze, klasy starsze, grupa mieszana i dorośli) na trzech różnych dystansach. Oficjalny, pełny dystans Biegu „Tropem Wilczym” wynosi 1963 metry i symbolizuje on datę śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka „Lalka”.
Mali i duzi uczestnicy Biegu dali z siebie wszystko. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, kopię okolicznościowego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz medal, a zwycięzcy – również koszulki XII edycji Biegu „Tropem Wilczym”. Komitet szkolny zapewnił mały, słodki poczęstunek dla biegaczy.
Justyna Tarnowska
Polska Szkoła w Zachodniej Australii
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.