SWP

   Polska


 2024-04-02 2 kwietnia – rocznica śmierci Jana Pawła II

Godzina 21.37 - Kościół św. Wojciecha na Rynku
czyli Zaproszenie do Krakowa

W samym sercu Krakowa, na Rynku, nie sposób jest nie zauważyć małego kościółka. Nie jednego turystę zwiedzającego miasto zaskoczy fakt, że kościół ten otwarty jest do późnych godzin wieczornych. Ostatnią bowiem Mszę Świętą i to każdego dnia, odprawia się tu o znaczącej zwłaszcza dla pokolenia Jana Pawła II godzinie: 21.37.

O inicjatywach krakowskiej świątyni opowiada ks. Dariusz Talik, rektor kościoła i wieloletni duszpasterz akademicki.


Ksiądz Dariusz TalikStatua św. WojciechaWnętrze kościoła św. WojciechaŚw. Wojciech


Od kiedy w kościele św. Wojciecha są odprawiane Msze święte w godzinie śmierci Jana Pawła II? Kto wpadł na ten pomysł?
Był rok 2014. Środowiska akademickie miasta Krakowa przed Światowymi Dniami Młodzieży, które, przypomnijmy, zapoczątkował Jan Paweł II, przez okres jednego miesiąca modliły się w kościele św. Wojciecha w godzinach od 20.00 do 21.30, adorując Najświętszy Sakrament. To był pomysł duszpasterstw akademickich Krakowa. Studenci modlili się o moralny ład w naszym mieście. W tamtym czasie w Krakowie działało dużo klubów nocnych i turyści odwiedzający nasze miasto byli nachalnie zachęcani do wizyt w striptizerniach. W samym centrum kulturowym miasta było ich około trzydziestu. To było bardzo trudne i przykre, że taka sytuacja panuje w takim miejscu jak Kraków – mieście tylu świętych. Kardynał Stanisław Dziwisz na punkt tej modlitwy wyznaczył właśnie ten kościół. Rozpoczęliśmy więc tę modlitwę. Po miesiącu, uczestnicy tych spotkań, podjęli inicjatywę, by ta modlitwa trwała cały czas.

Po latach przekształciła się w całodzienną adorację. Pomyślałem, by była ona uwieńczona Eucharystią i by celebrować ją w godzinie śmierci Papieża jako pamięć jego paschalnego przejścia z ziemi do domu Ojca Niebieskiego. Wracając do modlitwy studenckiej o odnowę moralną Krakowa, warto dodać, że z biegiem czasu dochodziły do nas informacje, iż wiele nocnych lokali przestało działać. Dziś prawo nie pozwala na publiczne zapraszanie do klubu ze striptizem. Piękna łaska tej modlitwy.


Nabożeństwo w kościółkuWielki Spływ Kajakowy Szlakiem ks. WojtyłyWielki Spływ Kajakowy Szlakiem ks. WojtyłyMsza św. w plenerze podczas spływu kajakowego


Kto przychodzi na Mszę Świętą o godz. 21.37?
Spragnieni Pana Boga. Wśród nich wielu młodych. Ludzie nazywają tę Eucharystię „Mszą ostatniej szansy”. Jest to faktyczne ostatnia Msza w całym mieście i też jedyna o tej porze. Myślę, że nigdzie w Polsce nie ma Mszy odprawianej codziennie o tak późnej godzinie.

Jakie inicjatywy są podejmowane przez wspólnotę zrzeszoną przy kościele św. Wojciecha dla podtrzymywania pamięci o Janie Pawle II.
W kościele św. Wojciecha pamięć o Janie Pawle II jest żywa na różne sposoby. Nie tylko przez celebrację Mszy w godzinie jego śmierci. Warto powiedzieć o szczególnej inicjatywie, mianowicie o tak zwanym Wielkim Spływie Kajakowym ku jego pamięci, organizowanym każdego roku. Spływ rozpoczął się w rocznicę jego setnych urodzin i gromadzi około 100 uczestników. Podczas tych letnich spotkań wędrujemy śladami Karola Wojtyły, chcąc uczyć się jego duchowości, zgłębiać jego nauczanie, piękno jego modlitwy, ale także poznawać, jak Karol Wojtyła spędzał urlop. O tym się mało mówi. Jest to próba „wejścia w przestrzeń” jego odpoczynku, przez jego medytacje Boga w przyrodzie, więzi we wspólnocie, poprzez jego ulubioną formę odpoczynku, jakim był właśnie spływ kajakowy. Od pierwszego spływu, który miał miejsce w 1953 roku, aż do samego wyboru na papieża Karol Wojtyła na spływy wybierał się co roku.


Wielki Spływ Kajakowy Szlakiem ks. WojtyłyNajnowszy numer Joannes Paulus II. Święty Papież.


Czy trudno w tych czasach podtrzymywać pamięć o Janie Pawle II?
W naszym „Środowisku Wojciechowym” Karol Wojtyła jest bliski nie tylko poprzez Eucharystię i spływy, ale również często wracamy do jego postaci w różnych rozmowach, refleksach. Jest w naszym kręgu sporo miłośników Papieża, dzięki czemu przeżywamy to piękne doświadczenie jego bliskości.

Jakie jest Księdza osobiste wspomnienie polskiego Papieża?
Kiedy byłem studentem pierwszego roku seminarium, a był to 1997 rok, mieliśmy okazję spotkać się z Ojcem Świętym. To było spotkanie Jana Pawła II z seminarzystami. Nie było możliwe, by z wszystkimi się przywitał czy zamienił słowo. Miałem osobiście szczęście, że Papież do mnie podszedł. Nie powiedział żadnego słowa, tylko popatrzył. Dziś mogę mówić o doświadczeniu spojrzenia Ojca Świętego... To jedno z najpiękniejszych i najgłębszych doświadczeń, jakie przeżyłem. Doświadczenie jego spojrzenia. Kiedy patrzył, miałem wrażenie, że jest to właśnie to spojrzenie, o którym czytamy w Ewangelii: „spojrzał z miłością”. Nie da się tego wytłumaczyć żadnymi słowami. Po prostu doświadcza się piękna. Kocham Karola Wojtyłę. Jest dla mnie wzorem bycia kapłanem Chrystusa.


Kościół św. Wojciecha na Rynku w Krakowie

„Historia tej maleńkiej świątyni sięga początków naszej polskiej historii – czytamy na stronie internetowej świątyni: www.wojciechnarynku.pl – Święty Wojciech zginął śmiercią męczeńską w roku 997, a jego kanonizacja nastąpiła już dwa lata później. Pierwszy kościół pod jego wezwaniem mógł zatem powstać już na przełomie X i XI w. Usytuowano go przy drodze prowadzącej na wzgórze wawelskie, nieopodal «źródełka św. Wojciecha». To właśnie w tym miejscu nauczać miał podróżujący z Węgier do Prus, na misje wśród pogan, bp Wojciech Sławnikowic”.

Na przestrzeni lat świątynia ulegała przebudowom, modyfikacjom. Zmieniali się jej gospodarze.
O krakowskim kościele w swoich „księgach” zanotował także Jan Długosz.
„Od roku 1949 kościół św. Wojciecha jest kościołem rektoralnym. 18 listopada 2014 r. w tej najmniejszej i najstarszej z krakowskich świątyń rozpoczęła się, z inicjatywy studentów, codzienna modlitwa w intencji moralnej odnowy Krakowa, pod nazwą Szpital Domowy”.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz odwiedzić Kraków, koniecznie wstąp do Kościół św. Wojciecha na Rynku!!!


PAI

Kościółek św. Wojciecha o zmrokuMateriał ukazał się w najnowszym numerze: Joannes Paulus II. Święty Papież, nr 11, czasopiśmie powstałym z inicjatywy Stowarzyszenia Totus Tuus – promocja Słowa św. Jana Pawła II, które działa w Rzymie. Projekt sfinansowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ

POLECAMY TAKŻE


Fatal error: Uncaught exception 'PDOException' with message 'SQLSTATE[42000]: Syntax error or access violation: 1064 You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'order by element_6 DESC , element_24 DESC LIMIT 0,4' at line 9' in /pai_wiadomosci.php:175 Stack trace: #0 /pai_wiadomosci.php(175): PDOStatement->execute() #1 {main} thrown in /pai_wiadomosci.php on line 175