W Stowarzyszeniu Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kokszetau, na zajęciach prowadzonych przez panią Justynę Całczyńską, przygotowania do Wielkanocy trwały już od Niedzieli Palmowej. Uczniowie robili kwiaty, które potem połączyli w jedną, piękną palmę i poświęcili w kościele św. Antoniego.
Uczestniczący w lekcjach dowiedzieli się o polskich tradycjach wielkanocnych oraz o symbolice świątecznych dni. Mieli również okazję spróbować mazurka oraz zdobyć wiedzę o innych potrawach związanych z tymi świętami.
Dzięki współpracy z Muzeum Wycinanki w Konstancinie-Jeziornie uczniowie mogli zrobić kartki świąteczne z polskimi ludowymi wzorami, które samodzielnie wycieli. Nauczyli się również pisać życzenia z okazji Wielkanocy.
Wspólnie została zrobiona święconka, dzięki której uczniowie dowiedzieli się o symbolice poszczególnych jej elementów. W Wielką Sobotę, zgodnie z tradycją, zanieśliśmy ją do kościoła.
Każdy z uczestniczących w zajęciach otrzymał mały prezent - ziarna owsa wielkanocnego lub rzeżuchy, aby zasiać je i ozdobić świątecznie dom. Z inicjatywy pani Justyny, posprzątany i świątecznie ozdobiony został również grób nauczyciela kierowanego do pracy przez ORPEG - pana Marka Olczaka, który zmarł i został pochowany w Kokszetau.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI - https://polskiwwalizce.pl/
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.