SWP

   Bułgaria


 2024-04-03 Tradycje wielkanocnego stołu

17 marca 2024 r. przedstawiciele polskiej społeczności z okolic Burgas zorganizowali spotkanie polonijne w klasztorze o. franciszkanów w miejscowości Rakowski poświęcone tradycjom wielkanocnego stołu.

Do udziału w nim zaprosili Polaków z rodzinami z różnych miejscowości. Uczestnicy wspólnie przygotowali potrawy tradycyjnie goszczące na wielkanocnym stole. W klasztornej kuchni przygotowana została domowa biała kiełbasa, na której ugotowano następnie żurek. Przyrządzono jajka na wiele sposobów, pasztet z królika i roladę mięsną z jajami oraz sałatki. Na deser podano świeżo upieczone baranki z ciasta oraz ozdobione przez dzieci i babcie mazurki.Spotkanie było okazją z jednej strony – do podzielenia się wiedzą i umiejętnościami potrzebnymi do praktykowania polskich tradycji, a z drugiej – do wzajemnego poznania Polaków z różnych stron Bułgarii (m.in. Primorska, Montany, Płowdiwu, Sofii). Po raz kolejny udało się zgromadzić przedstawicieli różnych generacji i społeczności, część z nich mieszka w Bułgarii od dziesięcioleci, inni od kilku lat lub miesięcy.

W trakcie wspólnego „wielkanocnego śniadania”, do którego uczestnicy zasiedli w klasztornym ogrodzie zebrani wymieniali się nie tylko kontaktami, ale też przerzucali się pomysłami na kolejne polonijne wydarzenia, które chcieliby zorganizować.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄKopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCHPORTAL WYŚWIETLONO 15 242 516 RAZY

Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

×