Przy wjeździe do Głuszyny, miejsca urodzenia P.E. Strzeleckiego, przybysza zachwyci gotycka bryła kościoła z czerwonej cegły, który pod wezwaniem św. Jakuba Większego Apostoła zwanego Wędrowcem stoi tu ponad 800 lat przyglądając się wydarzeniom historycznym przewalającym się przez Wielkopolskę na przestrzeni wieków.
Sam kościół też zapisał się na kartach historii Głuszyny, gdyż przed ołtarzem św. Wędrowca ochrzczono największego polskiego podróżnika i odkrywcę P.E. Strzeleckiego (21.07.1797), który w latach 1834-1843 okrążył kulę ziemską stawiając stopę na każdym kontynencie oprócz biegunów. Swoimi badaniami barometryczno-mineralogicznymi, geologicznymi, meteorologicznymi, antropologicznymi, oraz kardiografią miejsc na których stopa białego człowieka przed nim nie stanęła przyczynił się do postępu nauki wieku XIX.
Uroczystości obchodów 150 rocznicy śmierci najsławniejszego mieszkańca Głuszyny zorganizowała Rada Osiedla przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 153 im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie.
W piątek 06.10.2023 o godzinie 9:00 rano kościół św. Jakuba Apostoła zapełnił się uczestnikami mszy św. za duszę P.E. Strzeleckiego. Przed ołtarzem honorową wartę pełniły sztandary Szkoły im P.E. Strzeleckiego i Kompanii Wojska Polskiego.
Warty honorowe w kościele św. Jakuba Apostoła Wędrowca
Przed tablicą pamiątkową, umieszczoną na ścianie kościoła, stanęła warta, a salwy karabinowe Kompanii Honorowej Wojska Polskiego zapoczątkowały hołdy pamięci filantropa o wielkim sercu.
W swoim wystąpieniu Ambasador Irlandii, Patrick Haughey, wyraził wdzięczność Podróżnikowi za jego poświęcenie dla ratowania bliźnich w tragedii zarazy ziemniaczanej (1845-1849). Z narażeniem własnego życia P.E. Strzelecki ocalił setki tysięcy Irlandczyków od śmierci głodowej i chorób związanych z plagą głodu. Ambasador Irlandii i Honorowy Konsul Artur Sikora zapoczątkowali składanie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, po nich pozostali uczestnicy obchodów kolejno dekorowali wiązankami to miejsce: Ojcowie Miasta Poznania, Rada Osiedla, Szkoły im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie i Warszawie, przedstawicielka Polonii Australijskiej Marysia Thiele z Adelaide, z Bydgoszczy Zdzisław Leliwa przedstawiciel Mt.Kosciuszko.Inc.au z Perth, Straż Pożarna, Wojsko Polskie, oraz organizacje i instytucje Głuszyny.
Przed tablicą pamiątkową Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey, Marysia Thiele i Honorowy Konsul Irlandii w Polsce Artur Sikora
Z kościoła pochód uczestników ruszył ulicą P.E. Strzeleckiego w kierunku szkoły jego imienia, poprzedzany grupą motocyklistów, którzy później dostarczyli pocztę z Głuszyny do Poznania, oraz w asyście honorowej gwardii Wojska Polskiego.
Tekst i zdjęcia Marysia Thiele
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.