SWP





   W. Brytania


 2024-06-02 Modlitwa przy dźwiękach orkiestry

113 lat temu w Belfaście zwodowano „Titanica”, największy pasażerski statek na świecie, który zatonął podczas pierwszego rejsu po zderzeniu z górą lodową w kwietniu 1912 r. Była to największa katastrofa morska w czasach pokoju. Znanym jest fakt że feralnej nocy z 14 na 15 kwietnia, gdy tonął „Titanic”, do końca grała orkiestra. Mniej wiadomo, że odmawiano też modlitwy, a jednym z księży, który je inicjował, był dwudziestosiedmioletni ksiądz z Suwalszczyzny Józef Montwiłł.

Na pokładzie „Titanica” było w rzeczywistości trzech katolickich księży oraz jeden irlandzki seminarzysta. Tylko ten ostatni przeżył katastrofę. Jednym z księży był dwudziestosiedmioletni ks. Józef Montwiłł (lit. Jouzas Montvila).

Montwiłł, urodził się 3 stycznia 1885 roku we wsi Gudynie, w parafii Mariampol, b. guberni Suwalskiej. Kształcił się w gimnazjum w Mariampolu i wstąpił do seminarium duchownego w Sejnach. W roku 1908 został wyświęcony na kapłana i mianowany wikarym w parafii Lipsk.(...) W początkach 1912 roku wyjechał do Londynu, do swego krewnego ks. K. Matułajtysa, proboszcza londyńskiej parafii litewskiej. Po paromiesięcznym pobycie w Londynie ks. Józef, 10 kwietnia tegoż roku, wybrał się w podróż do Ameryki okrętem "Titanic" do ks. Bukaweckasa, by poświęcić się pracy duszpasterskiej wśród emigrantów litewskich.

Ks. Józef Montwiłł przez kilka lat pełnił posługę w parafii w Lubowie na Suwalszczyźnie. Jest uznawany za jednego z animatorów litewskiego odrodzenia narodowego na obszarze diecezji sejneńskiej, obejmującej Augustowskie oraz Suwalszczyznę. Na pokład "Titanica” zabrał około sześciuset rękopisów ludowych pieśni litewskich zebranych przez kleryków sejneńskiego seminarium duchownego.

"Jestem na pokładzie okrętu "Titanic". Czegoś podobnego nie wyobrażałem sobie. Co za olbrzym, co za przepych, wszak to istna arka Noego! Zasyłam pozdrowienia i błogosławieństwo, prosząc o modlitwę szczęśliwej podróży. Jak będę na miejscu, zaraz napiszę. Ks. Józef". Te słowa litewski kapłan Józef Montwiłł wysłał 10 kwietnia roku 1912 z Cherbourga we Francji gdzie na krótko zacumował pechowy okręt. Pisał do rodziny Stefana Szeppe z którymi przyjaźnił się jako młody wikary skierowany po seminarium do parafii Lipsk w Powiecie Augustowskim".

Ks. Józef zaokrętował się na "Titanica" w porcie Southampton płacąc za bilet drugiej klasy sporą wtedy sumę 13 funtów. Wiadomo, że 14 kwietnia na pokładzie odprawił ostatnie w swym życiu nabożeństwo.

Ksiądz Montwiłł nie znalazł się na żadnej szalupie uwożącej rozbitków z „niezatapialnego” statku. Pozostał do końca na pokładzie udzielając rozgrzeszeń in articulo mortis tym, dla których zabrakło miejsc w łodziach ratunkowych. Jeden z ocalałych, który był świadkiem tych chwil mówił potem, że ksiądz Montwiłł „wypełnił swoje powołanie do końca. Odmówił wejścia na szalupę, gdy oferowano mu szansę uratowania życia.”

Podobnie uczynił czterdziestojednoletni niemiecki benedyktyn ks. Joseph Peruschitz oraz ksiądz anglikański Thomas Bylesem. Do końca udzielali absolucji oraz prowadzili modlitwę różańcową.

Uratowana z katastrofy, pasażerka trzeciej klasy Helen Mary Mocklare, która była świadkiem odmowy przez księży opuszczenia wiernych zgromadzonych na pokładzie, zanotowała później: „Po tym, jak dostałam się do szalupy, która odpłynęła jako ostatnia i gdy powoli oddalaliśmy się od statku, wyraźnie słyszałam głos księdza i odpowiedzi wiernych na jego wezwania modlitewne. Stawały się one coraz słabsze i słabsze, aż mogłam rozróżnić tylko dźwięki „Być bliżej Ciebie chcę, o Boże mój” oraz krzyki tych, którzy pozostali”.

Według notatki ówczesnego czasopisma litewskiego ,,Rygos Garsas" (Echo Ryskie) ciało ks. Montwiłła zostało odnalezione przez statek ,,Lithuania" i przywiezione do Libawy".

Modlitwa przy dźwiękach orkiestry


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 15 547 660 RAZY





Projekt w 2023 roku dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów





×