18 lipca 1898 r. Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu nowego pierwiastka. Nazwali go polon na cześć ojczyzny Marii, ojczyzny, która została wymazana z mapy Europy. Kilka miesięcy później, 26 grudnia, wspólnie z Gustawem Bémontem donieśli o odkryciu kolejnego pierwiastka chemicznego – radu. Z punktu widzenia nauki odkrycie przez Marię Skłodowską-Curie radu i polonu było fundamentalne. Ona położyła podwaliny pod rozwój współczesnej onkologii i badań nad pierwiastkami promieniotwórczymi
W 1897 roku Skłodowska natknęła się na badania francuskiego fizyka i chemika Henriego Becquerela, który zaledwie rok wcześniej odkrył, że uran ma zdolność nadawania powietrzu cech przewodzenia elektryczności. Zaintrygowana, postanowiła więc sprawdzić, czy istnieją jeszcze jakieś inne minerały, które zachowują się w ten sam sposób.
Po pierwszych sukcesach do badań Skłodowskiej przyłączył się jej mąż. Razem udało im się wypracować nową metodę analizy chemicznej umożliwiającej pomiar promieniotwórczości. Dzięki niej wkrótce potem naukowcy przekonali się, że uraninit i tobernit są bardziej radioaktywne od uranu. Odkrycie doprowadziło naukowców do wniosku, że oba minerały mogą zawierać nowy, wcześniej nieznany pierwiastek radioaktywny. Nazwali go polonem - na cześć ojczyzny badaczki. O jego odkryciu Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali świat w lipcu 1898 roku.
Na tym małżonkowie nie zaprzestali jednak dalszej pracy. Niemal od początku badań podejrzewali bowiem, że istnieje jeszcze drugi radioaktywny element. W grudniu 1898 roku ich przypuszczenia okazały się prawdziwe - nowy pierwiastek otrzymał nazwę "rad" (od łacińskiego słowa radius, czyli promień).
Aby móc pokazać światu chemii i fizyki, że rad i polon istnieją, należało je jednak wyodrębnić. Praca ta zajęła jej kilka lat. Wyodrębnienie czystego chlorku radu wymagało od niej bowiem przerobienia ogromnych ilości rud uranowych, specjalnie dla niej przywożonych z czeskiego Jachymowa. Nie pomagały również warunki, w których pracowała - jej laboratorium mieściło się w starej szopie, dawniej pełniącej funkcję prosektorium.
W 1902 roku badaczce udało się wydzielić 10 miligramów radu, dzięki czemu mogła ustalić jego ciężar atomowy. W listopadzie 1905 roku Maria Skłodowska-Curie, Piotr Curie i Henri Becquerel za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Sześć lat później Szwedzka Akademia Nauk przyznała badaczce Nagrodę Nobla z chemii za odkrycie nowych pierwiastków.
Odkrycie polonu w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
Maria Skłodowska-Curie w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
Pierre Curie w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.