„Renowacja elewacji budynku Domu Narodowego” Aby prowadzić nadal działalność konieczna jest renowacja elewacji budynku obecnie zagrażająca bezpieczeństwu przechodniów - szczególnie odpadające gzymsy i sztukaterie o dekoracyjnych profilach. Elementy te ze względu na wiek - ponad 100 lat- uległy zniszczeniu poprzez naturalny proces starzenia się i wymagają niezwłocznej wymiany.
Doprowadzenie elewacji do bezpiecznego stanu umożliwiającego korzystanie z budynku Domu Narodowego. pierwszej kolejności beneficjentami są organizacje, które mają tu siedzibę: Polskie Harcerstwo – Hufce dziewczęcy i chłopięcy oraz Zuchy (150 dzieci), Chór Angelus (26 osób), oraz Polish Folk Dance Assembly - Zespół Tańca Ludowego (30 osób, 80 lat działalności).
W dalszej kolejności to lokalna Polonia w rejonie Nowego Jorku (ok. 250,000), Polonijne i Polskie zespoły artystyczne i indywidualni artyści występujący na scenie Domu (150 artystów rocznie). Odbywają się tu obchody wszystkich rocznic narodowych, Konstytucji 3 Maja, Dzień Niepodległości, Dzień Żołnierza, Dzień Matki, Jasełka; w formie akademii i prezentacji historycznych występami zespołów, gości z innych organizacji jak Stowarzyszenie Weteranów; seminarzyści wykładów Polonii Technica (ok. 30 wydarzeń rocznie), uczniowie nauki języka polskiego (80 rocznie) , widzowie filmów polskich, koncertów i wystawy artystycznych polonijnych i polskich (ok. 2,400 widzów rocznie); Goście spotkań z wybitnymi artystami i osobistościami z Polski (np. 21 września 2023 spotkanie z P. Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą) i Polonii.
Dom służy głosowaniom w wyborach państwowych i organizacji Polonijnych o populacji ok. 250tys.. Podsumowując, jest to jeden z najważniejszych ośrodków Polonijnych w USA.
W pierwszej kolejności beneficjentami są organizacje, które mają tu siedzibę: Polskie Harcerstwo – Hufce dziewczęcy i chłopięcy oraz Zuchy (150 dzieci), Chór Angelus (26 osób), oraz Polish Folk Dance Assembly - Zespół Tańca Ludowego (30 osób, 80 lat działalności). W dalszej kolejności to lokalna Polonia w rejonie Nowego Jorku (ok. 250,000), Polonijne i Polskie zespoły artystyczne i indywidualni artyści występujący na scenie Domu (150 artystów rocznie).
Odbywają się tu obchody wszystkich rocznic narodowych, Konstytucji 3 Maja, Dzień Niepodległości, Dzień Żołnierza, Dzień Matki, Jasełka; w formie akademii i prezentacji historycznych występami zespołów, gości z innych organizacji jak Stowarzyszenie Weteranów; seminarzyści wykładów Polonii Technica (ok. 30 wydarzeń rocznie), uczniowie nauki języka polskiego (80 rocznie) , widzowie filmów polskich, koncertów i wystawy artystycznych polonijnych i polskich (ok. 2,400 widzów rocznie); Goście spotkań z wybitnymi artystami i osobistościami z Polski (np. 21 września 2023 spotkanie z P. Prezydentową Agatą Kornhauser-Dudą) i Polonii. Dom służy głosowaniom w wyborach państwowych i organizacji Polonijnych o populacji ok. 250tys.. Podsumowując, jest to jeden z najważniejszych ośrodków Polonijnych w USA.
Potrzeba posiadania miejsca, które mogło by spełniać oczekiwania polonijnej społeczności na Brooklynie była tematem rozmów już w 19. wieku. Ale dopiero na początku kolejnego wieku, dokładnie 1 listopada 1903 roku powołano do życia Komitet Złączonych Towarzystw Budowy Domu Narodowego.
Przez kolejne ponad sto lat w historię Polskiego Domu Narodowego wpisany jest i rozwój i upadek. W latach świetności ponad 30 organizacji korzystało z pomieszczeń Domu. W latach upadku trzeba było pieniędzy prywatnej osoby, by móc odzyskać klucze do budynku. Przez te lata działacze Polskiego Domu Narodowego starali się rozbudowywać, ocalać, wskrzeszać to, co dla Polonii było zawsze ważne: by polska kultura, język, obyczajowość, zwyczaje codzienne i odświętne, polski taniec, polska muzyka, organizacje młodzieżowe miały miejsce spotkań i miejsce pozwalające rozwijać drzemiące w każdym pokoleniu wartości narodowe.
Misją Polskiego Domu Narodowego jest i będzie ochrona polskiej grupy społecznej na Brooklynie. Polski Dom Narodowy w dwudziestym pierwszym wieku spełnia i spełniać będzie te same funkcje. Mimo mediów społecznościowych, audiobooków, internetu nadal Polacy będą odczuwać głęboką potrzebę wspólnego działania na rzecz własnego dobrostanu i dobrostanu narodu z którego wywodzą się oni sami lub ich ojcowie, czy dziadkowie. Tak właśnie prowadzona działalność obejmująca pielęgnację historii, kontakt w polską sztuką i kulturą, uwrażliwienie na młodych i ochrona starszych będzie prowadzona nadal. W każdym dniu każdego roku.
Dzieje Polskiego Domu Narodowego na Greenpoincie w Brooklynie, NY, sięgają początków XX wieku, kiedy to w tej dzielnicy osiedlało się coraz więcej polskich emigrantów przybywających „za chlebem” do Stanów Zjednoczonych z ziem polskich będących pod obcymi zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Najwięcej emigrantów pochodziło z zaboru austriackiego, tzw. Galicji, oraz z zaboru rosyjskiego, tzw. Kongresówki. W zdecydowanej większości była to ludność wiejska, która w Ameryce szukała swojej szansy na lepsze życie. Emigranci z Galicji uciekali głównie przed przysłowiową „galicyjską biedą”; natomiast dla młodych mężczyzn z Kongresówki była to alternatywa wobec „pójścia w rekruty” do armii rosyjskiej, gdzie służba wojskowa w odległych garnizonach carskiej Rosji trwała od 15 do 25 lat! Emigranci z ziem polskich po pokonaniu wielu trudności docierali do Nowego Jorku. Nie znając zupełnie tutejszych realiów i języka angielskiego, siłą rzeczy skupiali się wokół istniejących już polskich enklaw na Manhattanie i w Brooklynie, których życie koncentrowało się wokół polskich kościołów, np. na Greenpoincie takim miejscem był od 1896 kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki.
Wiecej można przeczytać na stronie internetowej Domu: https://www.dompolski.com/historia
PARTNER ZADANIA | Polski Dom Narodowy w Nowym Jorku |
KWOTA DOTACJI | 422 957,00 PLN |
KWŁAD WŁASNY PARTNERA | 74 300,00 PLN |
BENEFICJENCI PROJEKTU | Polski Dom Narodowy w Nowym Jorku |
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA | Polski Dom Narodowy w Nowym Jorku |
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
PRZEZ STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"
ZE ŚRODKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA
UDZIELONYCH PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
W RAMACH KONKURSÓW
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ – INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.