SWP





   USA


PAI

 2024-09-26 Wizyta w Domu Opieki im. Świętego Józefa w Woodbridge

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Dom Opieki im. Świętego Józefa w Woodbridge.

Spotkanie odbyło się w ramach wizyty Pary Prezydenckiej w Nowym Jorku w dniach 21–26 września, w związku z udziałem w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Dom Opieki im. św. Józefa prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej od 1981 roku. To katolicka organizacja non–profit zajmująca się opieką zdrowotną, której celem jest zapewnienie ciągłości wysokiej jakości usług opieki nad osobami starszymi. Miejsce to dzieli się na dwa oddziały: Assisted living home (dla osób starszych, które mogą samodzielnie funkcjonować) oraz Nursing home (dla osób starszych, które potrzebują kompleksowej, całodobowej opieki).

Pierwsza Dama, witając zgromadzonych, zwróciła uwagę na niezwykle ciepłe przyjęcie i rodzinną atmosferę panującą w Domu. – Bardzo się cieszę, że panuje tutaj tak niezwykła atmosfera – od razu po przekroczeniu drzwi Domu św. Józefa, czuję się tutaj bardzo rodzinny nastrój i bardzo liczę na to, że czujecie się tutaj Państwo, jak w domu – powiedziała.

– Muszę przyznać, że jest mi bardzo miło odwiedzać miejsca, które są związane z Polską. Nasz kraj jest tutaj godnie reprezentowany właśnie przez Siostry Służebniczki. Wiem również, że wśród Państwa są pensjonariusze polskiego pochodzenia – dodała.

Zaznaczyła także, że na niezwykłe uznanie zasługuje fakt, iż Dom Opieki prowadzony przez Siostry to miejsce, gdzie „najważniejszy jest drugi człowiek”.

Następnie udała się na spotkanie z mieszkańcami Domu oraz personelem, który przybliżył codzienność placówki i jej mieszkańców. – Bardzo się cieszę, ale i bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, że z tak wielkim zaangażowaniem, wrażliwością i zrozumieniem dla indywidualnych potrzeb pensjonariuszy, okazują im wsparcie – powiedziała, zwracając się do personelu.

Agata Kornhauser–Duda zachęciła pensjonariuszy do podejmowania codziennej aktywności w postaci np. spacerów– Serdecznie zachęcam Państwa także do aktywności fizycznej, oczywiście, zgodnie z Państwa możliwościami. Jest to niezwykle ważne dla dobrego samopoczucia i zachowania dobrej kondycji. To także okazja do tego, by spędzić czas wspólnie, by nie być samotnym – dodała.

Oprowadzając Pierwszą Damę, seniorzy opowiadali o swoich polskich korzeniach, o towarzyszącym im samopoczuciu, pobycie w Domu Opieki oraz o zawodach, w jakich pracowali przed przejściem na emeryturę. Chętnie opowiadali także o aktywnościach, które podejmują w placówce, do których zalicza się m.in. śpiew czy lubiana przez wszystkich: gra w Bingo.

Pierwsza Dama rozmawiała także z polskimi pracownikami, którzy podzielili się z Małżonką swoim doświadczeniem pracy w ośrodku, jednocześnie opowiadając o wyzwaniach, z którymi się na co dzień spotykają.

W celu umacniania poczucia polskości i pamięci o Ojczyźnie, Siostry pomagają swoim podopiecznym pielęgnować polskie tradycje. Są to m.in.: święcenie pokarmów w Wielkanoc, coroczna kolacja wigilijna z tradycyjnymi, polskimi potrawami, obchody świąt narodowych, a także możliwość spowiadania się w języku polskim i rozmowy z polskojęzycznymi rezydentami.

Co więcej, w ośrodku organizowane są również zabawy z tradycyjnymi tańcami ludowym, przy akompaniamencie polskiego DJ.


POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: KPRP


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 16 058 556 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU