29 sierpnia 2024 r. w siedzibie Muzeum Rómulo Raggio w Vicente López zainaugurowano wystawę poświęconą Jerzemu Nowosielskiemu, polskiemu malarzowi, którego stulecie urodzin obchodzono w ubiegłym roku.
Dzięki owocnej współpracy kuratorki Móniki Levi z Fundacji Rómulo Raggio z kuratorem dr Piotrem Perskim, wykładowcą Uniwersytetu w Barcelonie, publiczność może poznać magiczny świat Jerzego Nowosielskiego po raz pierwszy w Argentynie do 30 września włącznie.
Jerzy Nowosielski był wszechstronnym polskim artystą, malarzem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem, filozofem, teoretykiem sztuki i myślicielem religijnym. Jego sztuka jest unikalną syntezą fascynacji sztuką bizantyjską, zwłaszcza malarstwem ikonowym, z duchem awangardy. Artysta związany z II Grupą Krakowską i Tadeuszem Kantorem wypracował własny, indywidualny styl, oparty na surrealizmie i abstrakcjonizmie, a na poziomie znaczeń głównie na uniwersalnej ludzkiej tęsknocie za metafizyką. Wszystkie te sposoby widzenia, odwzorowywania i komentowania świata były obecne także w twórczości innych artystów, którzy podobnie jak on przeżyli traumę II wojny światowej.
O twórczości Nowosielskiego opowiadał dr Piotr Perski, autor pracy doktorskiej „Chrześcijański wątek religijny w procesie twórczym Jerzego Nowosielskiego, narracyjno-biograficzne studium przypadku współczesnego artysty”. Perski to polski malarz mieszkający w Hiszpanii, który również zaprasza nas do odkrywania swojego magicznego świata rysunków linii papilarnych, obrazów i frotażu.
W Muzeum Rómulo Raggio można podziwiać również prace Basi Kuperman wyróżnionej przez władze miasta Buenos Aires w 2009 roku. Prace argentyńskiej artystki polskiego pochodzenia, jak podkreślają niektórzy krytycy, nawiązują do tematyki miejskiej i biblijnych alegorii poprzez proste geometryczne kształty i płaskie struktury. Proste geometrie i płaskie struktury barwne, przypadkowo te same cechy odnajdujemy w malarstwie Jerzego Nowosielskiego. Obrazy Jerzego Nowosielskiego i Basi Kuperman mają te same cechy zarówno w malarstwie sztalugowym, jak i w muralu, choć nigdy się ze sobą nie spotkali.
Wystawę można oglądać do 30 września, od poniedziałku do piątku w godz. od 13:00 do 16:30.
W soboty, niedziele i święta nieczynne.
Museo Rómulo Raggio, Gaspar Campos 861, Vicente López
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.