Ambasada RP w Buenos Aires i Legislatura miasta Buenos Aires, z inicjatywy deputowanej Silvii Imas, zorganizowały wydarzenie upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej, połączone z prezentacją wystawy „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
W swoim przemówieniu posłanka Silvia Imas oddała hołd Polakom, którzy walczyli podczas II wojny światowej. Zauważyła również, że dla Polski wojna rozpoczęła się 1 września 1939 r. wraz z atakiem Niemiec na Polskę. 17 września 1939 r. Rosja Sowiecka przyłączyła się do niemieckiej agresji, atakując Polskę od wschodu. W swoim wystąpieniu wspomniała, że wielu Polaków po wojnie przybyło do Argentyny, gdzie rozpoczęli nowe życie. Imas wezwał do walki z antysemityzmem, który ponownie narasta na świecie.
Następnie Adam Ryszka, Chargé d'Affaires Ambasady RP oddał hołd ofiarom II wojny światowej, mówiąc: „Jesteśmy zobowiązani do prowadzenia działań historycznych i edukacyjnych, aby pamięć o nich nigdy nie została zapomniana. Musimy przeciwstawić się tym, którzy fałszują przeszłość, a przede wszystkim przywódcom politycznym, którzy wykorzystują wojnę jako instrument do zaspokajania interesów swoich krajów. Wspólnie musimy zapewnić, by prawo międzynarodowe, demokracja i prawa człowieka zawsze kierowały państwami w stosunkach międzynarodowych. Jest to jedyna strategia, która pozwoli nam uniknąć powtórzenia się okropności II wojny światowej w przyszłości”. Kończąc swoje wystąpienie wyraził podziw dla Ukraińców, którzy bohatersko walczą o wolność, suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną. Podkreślił, że opowiadają się oni za tymi samymi ideałami, co alianci podczas II wojny światowej.
Na zakończenie Andrzej Chowańczak, Pierwszy Wiceprezes Związku Polaków w Republice Argentyńskiej, opowiedział historię żołnierzy II Korpusu Wojska Polskiego, w którym walczył jego ojciec. Ponadto, w holu Legislatury można było zobaczyć wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej prezentującą losy Polaków w czasie wojny i po jej zakończeniu.
W wydarzeniu wzięli udział posłowie miasta Buenos Aires, członkowie korpusu dyplomatycznego, w tym ambasadorowie Algierii, Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Węgier oraz Nuncjusz Apostolski, przedstawiciele MSZ Argentyny, organizacji żydowskich i Polonii.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.