2 października 1889 r. w Jadowie urodził się Gustaw Orlicz-Dreszer.
Energiczny, inteligentny, błyskotliwy, był jedną ze świetniejszych postaci generalicji Polski odrodzonej. Żołnierz Legionów Polskich, dowódca sił wiernych Piłsudskiemu podczas zamachu majowego, prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. Jego życie przerwał tragiczny wypadek.
Uczęszczał do Gimnazjum Rządowego w Częstochowie. Działał w konspiracyjnej organizacji młodzieży polskiej „Zet”. W czasie nauki w gimnazjum został aresztowany i więziony przez władze carskie za działalność patriotyczną. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie. Studiował prawo na Uniwersytecie Franciszkańskim we Lwowie, a następnie handel na uniwersytecie w Leodium w Belgii oraz w Akademii Eksportowej w Hawrze we Francji.
Wraz z wybuchem I wojny światowej zwerbowany do armii rosyjskiej w stopniu podporucznika rezerwy kawalerii. Przydzielony do 3 szwadronu 14 Mitawskiego Pułku Huzarów. Z oddziału zdezerterował i przekroczywszy linię frontu wstąpił do Oddziału Beliny, grupy zwiadowców Józefa Piłsudskiego. W 1914 r. mianowany porucznikiem, a w 1915 r. – rotmistrzem. Walczył w szeregach 1 Pułku Ułanów Legionów Polskich, a od 1917 r., jako komendant batalionu, w 1 Pułku Piechoty Legionów. Odmówił złożenia przysięgi cesarzowi Niemiec, za co był internowany do 1918 r. W 1918 r. mianowany przez dowódcę POW Edwarda Śmigłego-Rydza komendantem okręgu wojskowego w Chełmie. W tym okresie zorganizował i dowodził 1 Pułkiem Szwoleżerów.
W wojnie polsko-bolszewickiej dowodził 1 Pułkiem Szwoleżerów, IV Brygadą Jazdy oraz 2 Dywizją Jazdy. W 1924 r. podał się do dymisji w ramach tzw. strajku generałów. Pod koniec 1925 r. mianowany dowódcą 2 Dywizji Kawalerii w Warszawie. Podczas przewrotu majowego dowodził zbuntowanymi wojskami.
We wrześniu 1926 r. wyznaczony został na stanowisko generała do prac przy Generalnym Inspektorze Sił Zbrojnych z pozostawieniem na stanowisku dowódcy 2 Dywizji Kawalerii. Od 1930 r. prezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Kolonialnej. W 1930 r. mianowany został inspektorem armii. W 1933 r. uczestniczył w ceremonii poświęcenia portu i dworca morskiego w Gdyni.
Zginął śmiercią tragiczną w 1936 r. w katastrofie lotniczej samolotu RWD-9 w Zatoce Gdańskiej pod Gdynią-Orłowem, w trakcie lotu w kierunku statku MS „Piłsudski”.
Gustaw Orlicz-Dreszer w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.