We wsi Mielniki w Szackiej Hromadzie odbyła się dziewiąta edycja akcji «Bieg Pokoju» zapoczątkowanej w 2016 r. przez Wołyński Oddział Organizacji Społecznej «Forum Ukraińskich Dziennikarzy» oraz Ochotnicze Hufce Pracy w Lublinie.
Co roku młodzież z Ukrainy i Polski biegnie w Mielnikach 1939 metrów. Pokonując ten symboliczny dystans upamiętnia wybuch II wojny światowej w 1939 r.
29 września, przed biegiem, przy kwaterze żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza na miejscowym cmentarzu, odbyło się nabożeństwo odprawione przez duchownych rzymskokatolickich i prawosławnych.
W Mielnikach zebrali się pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Łucku, przy wsparciu którego odbywa się to wydarzenie, a także przedstawiciele władz obwodowych, rejonowych i lokalnych, Ochotniczych Hufców Pracy z Lublina i Harcerskiego Hufca «Wołyń», mieszkańcy wsi, funkcjonariusze straży granicznej z Ukrainy i Polski oraz wykładowcy i studenci Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy KOP, a także żołnierzy ukraińskich, którzy zginęli w wojnie z Rosją – ich groby znajdują się obok polskiej kwatery wojskowej.
«Udział studentów-polonistów w «Biegu Pokoju» ma znaczenie symboliczne, ponieważ w ten sposób młodzi ludzie wraz z polskimi przyjaciółmi podkreślają, jak ważna jest kategoria pamięci historycznej i jej wpływ na teraźniejszość, a także czczą pamięć o bohaterach, którzy zarówno w czasie II wojny światowej, jak i dziś oddali i oddają życie za to, żebyśmy żyli w pokoju» – powiedziała Julia Wasejko, docent Katedry Polonistyki i Przekładu na WUN im. Łesi Ukrainki, która co roku przyjeżdża do Mielnik ze swoimi studentami.
W biegu wzięła udział również miejscowa młodzież szkolna oraz przedstawiciele Harcerskiego Hufca «Wołyń» i Ochotniczych Hufców Pracy z Lublina.
«Chciałabym wziąć udział w biegu także w przyszłym roku, aby uczcić pamięć poległych. Takie wydarzenia dają nam również możliwość komunikowania się z Polakami» – powiedziała Wiktoria Jacyna, studentka pierwszego roku polonistyki na WUN im. Łesi Ukrainki.
«Młodzi Polacy byli bardzo przyjaźni. Jestem pewna, że za rok znowu pobiegnę – dodała Jana Prudnikowa, również studentka polonistyki. – Udział w takim wydarzeniu jest dla mnie ważny. Musimy pamiętać o żołnierzach, którzy nas bronili. Ponadto uhonorowaliśmy również naszych ukraińskich żołnierzy, którzy obecnie bronią naszego kraju».
W tym dniu uczestnicy akcji tradycyjnie posadzili kolejne drzewa pamięci w Parku Przyjaźni w Mielnikach.
Na polskiej kwaterze wojskowej w Mielnikach pochowanych jest 25 żołnierzy KOP i jeden policjant. Część z nich zginęła we wrześniu 1939 r. w bitwie pod Szackiem, walcząc z Armią Czerwoną, cześć została rozstrzelana przez sowietów w Mielnikach już będąc w niewoli.
W 2002 r. ciała 18 oficerów KOP ekshumowano i pochowano na miejscowym cmentarzu. Postawiono tam drewniany krzyż. W 2010 r. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa postawiła krzyże na każdym z żołnierskich grobów oraz centralny krzyż-pomnik na kwaterze. W 2014 r. pochowano tu ciała kolejnych siedmiu ekshumowanych żołnierzy KOP i jednego policjanta.
Tym miejscem pamięci opiekują się miejscowi mieszkańcy, wolontariusze z Polski oraz członkowie Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Michała Ogińskiego w Lubomlu.
Tekst: Anastazja Jaroszczuk
Fot. Konsulat Generalny RP w Łucku
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: monitorwolynski.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.