Któż nie zna takich melodii jak "To Ostatnia Niedziela" czy "Tango Milonga". Zaryzykujemy, że wszyscy, łącznie z młodszym pokoleniem. Przeszły do kanonu muzyki rozrywkowej i zapewne pozostaną tam na zawsze. Ich autorem był Jerzy Petersburski. Zmarł 7 października 1979 roku, ale muzyka pozostała.
Kompozytor, dyrygent, pianista-akompaniator, bandlider. Urodzony jako syn Jakuba i Pauliny z Melodystów. Pochodził z rodziny muzyków – matka i siostra były pianistkami, brat Józef skrzypkiem, drugi brat – Stanisław – pianistą; spokrewniony był ponadto z rodziną Goldów. Muzyki uczył się u matki od czwartego roku życia. Po ukończeniu gimnazjum w rodzinnym mieście rozpoczął studia w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie w klasie fortepianu Michalowski Aleksander. Naukę pod jego okiem zakończył w 1916 r. W okresie studenckim debiutował jako akompaniator w teatrze „Miraż”. Pierwsza jego piosenka, Wielka Tedora (do słów Juliana Tuwima), została wykonana przez Marię Strońską w kabarecie „Czarny Kot”. W kabarecie tym w latach 1918–1919 akompaniował m.in. Julii Mechównie (solistce Opery Warszawskiej), Poli Negri i Konradowi Tomowi.
Dalszą edukację muzyczną kontynuował w Wiedniu, gdzie wyjechał w 1920 r., aby studiować kompozycję, dyrygenturę i fortepian u Artura Schnabla. Tam też powstawały jego pierwsze przeboje. Początkowo zamierzał poświęcić się karierze pianisty-wirtuoza. Kiedy jednak poznał Imre Kalmana, zainteresował się za jego namową komponowaniem muzyki lekkiej. Pierwszym efektem jego nowej fascynacji był walc angielski pt. W Grinzingu przy winie, który zdobył popularność na tamtejszym rynku muzycznym, który skomponował w 1920 r.
Więcej o losach i twórczości Petersburskiego polecamy w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.
JERZY PETERSBURSKI w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.