Jest uznanym bohaterem narodowym na rosyjskim Sachalinie oraz na japońskiej wyspie Hokkaido. Starszy zaledwie o rok od Józefa, przez dekady pozostawał w jego cieniu, choć życiorys Bronisława jest nie mniej fascynujący. Zesłany na katorgę na Daleki Wschód, stał się na miejscu wybitnym etnografem, twórcą słowników wymierających ludów Północno-Wschodniej Azji. Piłsudski znany był ze swojej magnetycznej osobowości. Ludzie lgnęli do niego, a władze nie wtrącały się do jego pracy badawczej, ale wręcz mu pomagały. Mimo że oficjalnie Piłsudski pozostawał skazańcem, zaczęto go traktować jak naukowca, któremu należało pomagać w cennej pracy nad ludnością tubylczą.
Skąd jego fascynacja egzotycznymi z punktu widzenia polskiego kulturami? W jednym z artykułów pisał, że pociągało go obcowanie z tubylcami, gdyż było to "jedyne na całej wyspie środowisko moralnie niezepsute [...] Zbliżyłem się do tych ludzi wymierających, leczyłem ich, szczepiłem na ospę, uczyłem czytać i pisać, byłem tłumaczem i orędownikiem wobec władzy. Uznanie ich pozyskałem całkowite i zostałem przyjęty na członka jednego rodu". I tak to głównym polem zainteresowań Piłsudskiego była medycyna, szamanizm i kult niedźwiedzia, ale także lingwistyka, folklor i antropologia.
W 1897 roku po odbyciu 10 lat kary zsyłki, za zasługi naukowe zwolniony został z reszty kary. Wówczas to poślubił krewną ajnuskiego wodza Kimury Bafunke o imieniu Shinhinchou, z którą doczekał się potomstwa - syna Sukezo i córki Kyou. To dzięki temu związkowi po dziś dzień stryjeczne wnuki i prawnuki marszałka Józefa Piłsudskiego żyją w Japonii, gdzie rodzina Bronisława przeniosła się na początku XX wieku.
Jeżeli zachęciły Państwa te fakty z życia Bronisława Piłsudskiego zapraszamy do lektury artykułu na jego temat w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej tym bardziej, że 2 listopada przypada rocznica jego urodzin w Zułowie na Litwie.
Bronisław Piłsudski w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.