W sobotę, 26 października odbyło się w Oakville spotkanie Prezesów Grup związkowych zorganizowane przez Zarząd Główny Związku Polaków w Kanadzie.
Przybyłych przedstawiła imiennie i powitała serdecznie prezes Teresa Szramek, następnie zaproponowała program zebrania, który został przyjęty jednomyślnie.
W zebraniu uczestniczyli: Helena Głogowska prezes Grupy 2 ZPwK w Hamilton Helena Głogowska, wiceprezes Grupy 5 ZPwK w Toronto Ryszarda Patola, prezes Grupy 6-27 ZPwK w Cambridge Józef Żegleń, prezes Grupy 10 ZPwK w Brantford Joanna Wiatr z wiceprezesem Tadeuszem Brudzińskim i Krystyną Wroną sekretarz protokołową Grupy, prezes Grupy 11 ZPwK w Guelph Beata Rożańska, prezes Grupy 14 ZPwK w Sarni Konrad Mrowiec, prezes Grupy21 ZPwK w Oshawie Jan Zubrzycki, prezes Grupy 29 ZPwK w Oakville Magdalena Piekarczyk i wiceprezes Ryszard Trawiński, wiceprezes Grupy 95 ZPwK w Mississauga Grażyna Wanat oraz członkowie Zarządu Głównego: Teresa Szramek (prezes), Grzegorz Dorożyński (I wiceprezes), Stanisław Iwanicki (II wiceprezes), Danuta Zawierucha (sekretarz finansowa), Teresa Nielubowicz (sekretarz generalna), Narcyz Klimek (dyrektor) i Stanisław Janczak (dyrektor). Gościem specjalnym spotkania był nowo wybrany prezes ZG Kongresu Polonii Kanadyjskiej Dominik Roszak, który jest członkiem ZPwK Grupy 95 w Mississauga.
Podczas Walnego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Kongresu Polonii Kanadyjskiej, który odbył się w Winnipegu (Manitoba) w dniach 4-6.10 br wybrany został nowy Zarząd, w skład którego weszli też inni członkowie ZPwK: Iwona Malinowska (Grupa 95), Joanna Wiatr (Grupa 10), Marek Musiej (Grupa 6-27). Komisję Rewizyjną nowej kadencji tworzą: Stanisław Iwanicki (Grupa 2), Elżbieta Porzuczek (Grupa 21) i Józef Żegleń (Grupa 6-27).
Relację z przebiegu Zjazdu zdała prezes Szramek. Poproszony o zabranie głosu prezes Dominik Roszak podziękował za rekomendację Grupy 95 i za poparcie jego kandydatury przez delegatów wszystkich Grup ZPwK oraz przedstawił główne kierunki działania nowych władz kongresowych.
Sprawozdanie z działalności ZG w okresie od 57 Walnego Zjazdu ZPwK do chwili obecnej złożyła prezes Teresa Szramek. Wymieniając wiele inicjatyw ZG, między innymi wsparcie finansowe Grup czy polonijnego szkolnictwa podkreśliła fakt zorganizowania akcji pomocy dla powodzian w Polsce, a konkretnie zbiórki funduszy wśród członków Związku i przekazanie zebranych pieniędzy na potrzeby Domu Dziecka w Kłodzku, ul. J. Korczaka. Prezes podziękowała serdecznie wszystkim za poparcie tej szlachetnej inicjatywy.
Następnie swoje sprawozdania przedstawili prezesi Grup dzieląc się nie tylko swoimi sukcesami w pracy społecznej w środowisku polonijnym, ale i problemami, które muszą rozwiązywać na bieżąco, często wymagającymi sporych nakładów finansowych. To było bardzo ważne spotkanie, które dowiodło, jak bliskie wszystkim są sprawy dotyczące Związku Polaków w Kanadzie. Teresa Szramek przesłała podziękowanie do Grup związkowych:
„W imieniu swoim i całego ZG ZPwK serdecznie dziękuję za udział w Spotkaniu Prezesów, za interesujące prezentacje związane z działalnością naszych Grup związkowych. Wasze sprawozdania dowiodły, jak bardzo jesteście zaangażowani w życie Polonii tutaj na kanadyjskiej Ziemi, jak bliskie jest Wam propagowanie polskości - języka polskiego, kultury i polskich tradycji. Jesteśmy przekonani, że nasza wspólna działalność, mądrość w podejmowaniu decyzji ważnych dla Związku przyniesie wymierne korzyści w przyszłości. Przypominajmy zawsze, że Związek Polaków w Kanadzie jest jedną z najstarszych organizacji etnicznych w Kanadzie, że nasi przodkowie budowali domy związkowe, zakładali polskie szkoły, zbierali fundusze na tworzenie zespołów artystycznych w celu podtrzymywania polskiej tożsamości narodowej. Jesteśmy spadkobiercami wielu pięknych osiągnięć naszych poprzedników i kontynuujmy ich pracę.”
Tekst: Teresa Szramek,
Zdjęcia: Narcyz Klimek
Związek Polaków w Kanadzie
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.