8 listopada 1877 r. w wieku 59 lat zmarł Karol Bayer. Polak z wyboru, wybitny fotograf, znany numizmatyk i kolekcjoner, aktywny uczestnik polskiego życia naukowego i społeczno-politycznego. Założyciel pierwszego zakładu fotograficznego w Warszawie, współzałożyciel Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.
Fotografią zajmował się w sposób wszechstronny – wykonywał portrety, fotograficzną dokumentację obrazów oraz przedmiotów o charakterze zabytkowym i kolekcjonerskim, nie stronił także od eksperymentowania. W roku 1851 zrobił zdjęcia zaćmienia słońca, a w 1858 r. uwiecznił panoramę Warszawy z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Pozostawił po sobie liczne prace o niezwykłej wartości dokumentacyjnej, m.in. album widoków Warszawy oraz fotoreportaż z budowy mostu Kierbedzia. Był autorem słynnego cyklu fotografii pięciu poległych – mężczyzn zastrzelonych podczas manifestacji 27 lutego 1861 r. w Warszawie. Fotografował także pejzaże i architekturę Gdańska, Malborka, Tczewa, Fromborka, Płocka, Częstochowy, Krakowa, Ojcowa, Pieskowej Skały i Łodzi. Współpracował z redakcją „Tygodnika Ilustrowanego”, dostarczając fotografii i publikując własne teksty na temat zabytków.
Karol Beyer zajmował się między innymi fotografią naukową, która dopiero zaczynała się rozwijać, ale od początku wynalezienia fotografii uznawana była za jedno z jej najważniejszych potencjalnych zastosowań. Do celów naukowych wykorzystywał także walory dokumentalne fotografii, utrwalając w roku 1854 monety i medale polskie.
Postawa Karola Beyera pełna była społecznego zaangażowania, co rzutowało na jego rozumienie roli fotografii. Po wydarzeniach 1861 roku wszedł w skład Delegacji Miejskiej, mającej zadbać o uspokojenie nastrojów społecznych. Jako przyjaciel malarzy, pisarzy, dziennikarzy, naukowców i finansistów pozostawał w centrum wydarzeń nie tylko kulturalnych, ale także politycznych. Wszystkie znaczące inicjatywy w Warszawie realizowano z jego udziałem, a wśród ówczesnych znane było jego powiedzenie, świadczące o ustawicznej gotowości do bezinteresownej pracy dla wspólnego dobra: "beze mnie te rzeczy się nie robią". Był między innymi współzałożycielem Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w 1860 roku, uczestniczył przy powoływaniu do życia "Tygodnika Ilustrowanego" w 1859 roku. Jako pierwszy polski fotograf współpracował stale z prasą ilustrowaną. O jego pozycji u współczesnych, a także sławie poza granicami kraju, może świadczyć fakt, że od 1855 roku pozostawał członkiem Société Française de Photographie, prestiżowego stowarzyszenia założonego w Paryżu rok wcześniej i skupiającego aktywnych fotografów z całego świata.
Karol Beyer w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.