"Jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy". to jak głosi anegdota motto Hanki Bielickiej, niepowtarzalnej w roli Dziuni Pietrusińskiej w radiowym „Podwieczorku przy mikrofonie". Scenicznie przez ponad pół wieku była dla publiczności wulkanem energii i humoru, wyciszała się jedynie po powrocie domu. Od lat 60. mogła ją poznać również amerykańska Polonia. 9 listopada przypada rocznica jej urodzin w 1915 roku.
Jak opisywał w swojej książce o Bielickiej Zbigniew Korpolewski „Ulubioną anegdotą pani Hani była opowieść o jej pierwszym występie w Stanach Zjednoczonych. Działo się to w połowie 1962 roku, na jednym z pierwszych występów zespołów krajowych dla Polonii amerykańskiej, i to tej najstarszej emigracji, mającej już dość słaby kontakt z językiem polskim. Pani Hania mówiła wiersz – pyskówkę Jerzego Jurandota: Nie przeproszę . Ten wiersz mówiła zawsze w tempie narastającym od wolnego do bardzo szybkiego. Kiedy po pierwszej zwrotce zawiesiła głos, chcąc nabrać oddechu, na widowni wstała jakaś starsza pani i zawołała: »Jaskółecko kochana. Ty psyleciałaś do nas psez cały ocean. Nie męc się tak okropnie i nie mów tak sybko, bo my i tak ani słowa z tego nie rozumiemy..."
Tu należy zaznaczyć, że część amerykańskiej Polonii świadoma, że wyjazdy zagraniczne z PRL w owym czasie musiały oznaczać przynajmniej flirt z komunistyczną władzą, bojkotowała występy Bielickiej. Organizowano pikiety przed budynkami w których miały się odbyć recitale, namawiano do zwracania biletów tych, którzy zdecydowali się je jednak kupić.
Hanka Bielicka urodziła się w 1915 roku. Studiowała romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim i aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza. Na scenie zadebiutowała w 1939 roku w Teatrze na Pohulance w Wilnie, później przeszła do Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Od 1949 roku grała w warszawskim Teatrze Współczesnym. Do Teatru Syrena przyszła w 1954 roku, została tam aż do początku lat 90. W tym czasie często występowała na estradzie, m.in. w kabaretach "Szpak", "U Lopka", "U Kierdziołka", a także w "Podwieczorku przy mikrofonie". Prawdziwą sławę przyniosła jej postać gadatliwej i pewnej siebie Dziuni Pietrusińskiej, którą stworzył specjalnie dla niej Bogdan Brzeziński. Bielicka była zdeklarowaną miłośniczką eleganckich torebek i kapeluszy (miała ich podobno około 60). Jej cechą rozpoznawczą był wieczny optymizm. Zmarła 9 marca 2006 roku.
Hanka Bielicka w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.