Piętnastoosobowa grupa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego „Beskid Śląski” w RC włączyła się wczoraj po raz siódmy w Polonijny Bieg Niepodległości, jaki zainicjowały Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Polski Komitet Olimpijski.
Taki bieg o charakterze spaceru patriotycznego na dystansie 1918 metrów po obu stronach rzeki Olzy rozpoczął się w poniedziałek o 14.00 wymarszem sprzed mostu Wolności w Czeskim Cieszynie. Halina Twardzik, prezes PTTS „Beskid Śląski”, witając uczestników przypinała im biało-czerwone kokardki a przed wymarszem nakreśliła plan trasy: "Pójdziemy do pomnika Pod Wałką, a stamtąd do Lasku Miejskiego nad Puńcówką. Odpowiadamy na apel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, które dba o to, żeby Polonia i Polacy za granicą uczcili ten dzień na sposób sportowy. Więc reagujemy na to. To jest Bieg Niepodległości, ale realizujemy go jako spacer niepodległości."
Również w Karwinie 15-osobowa grupa, którą prowadził Józef Piec, włączyła się w Bieg Niepodległości wyruszając sprzed nowego mostu od strony Darkowa spacerując w kierunku rynku. W Wędryni Beskidziocy spacerowali dużą grupą razem z seniorami miejskiego koła PZKO, w tym roku w wydarzeniu wzięła udział 22-osobowa grupa.
W ten sposób także świętowali członkowie Towarzystwa w Gródku.
Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Sportowego "Beskid Śląski" starają się uczcić rocznicę niepodległości, jak im wypada, na sportowo.
11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Jeżeli uświadomimy sobie okoliczności dziejowe tego dnia w 1918 roku, to bez przesady możemy powiedzieć, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna. Wtedy – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. Uczcijmy to święto w sposób wolny od ideologicznych sporów, w atmosferze patriotycznej więzi i braterstwa. Taką możliwość daje sport. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski po raz siódmy inicjują Polonijne Biegi Niepodległości.
A bieg to jest szczególny. Zapoczątkowany w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku wolny jest od jakiejkolwiek rywalizacji. Gromadzi Polaków we wszystkich zakątkach globu, którym bliskie są ideały wolności, a ojczyzna - często geograficznie odległa - pozostaje umiłowaną skarbnicą kultury, historii i wartości konstytuujących nas jako Polaków właśnie. Często dyskutujemy nad formami wyrażania swojego patriotyzmu - teraz jest ku temu okazja. Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.
Z doświadczenia minionych edycji Biegów wiemy, że nic tak nie zaciekawia, jak grupa biegaczy z biało-czerwonymi flagami. To reguła, która sprawdziła się na wszystkich kontynentach. Jej konsekwencją były oczywiście pytania o powód tego przedsięwzięcia. Odpowiedzi stanowiły niepowtarzalną lekcję historii Polski, co samo w sobie stanowi unikalny efekt promocyjny dla naszej ojczyzny. Piszemy o tym bowiem w Polonijnym Biegu Niepodległości oprócz wspólnego świętowania chodzi również o rozsławienie w świecie naszego kraju. Mamy z czego być dumni - Rodacy wnieśli niebagatelny wkład do historii i kultury Europy, obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji a nawet Afryki. Czynili to zawsze w duchu pokoju, w imię nauki, rozwoju sztuki a często solidarności z uciśnionymi, bo sami najlepiej wiedzieli jak to jest być pozbawionym wolnej ojczyzny. 11 listopada jest okazją do przypomnienia również ich dokonań.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.