11 listopada – to data, która każdego roku przypomina nam o bohaterach, którzy walczyli o wolną Polskę. Tego dnia świętujemy zakończenie długiego, bolesnego okresu zaborów, który trwał aż 123 lata. Przez ten czas Polska została wykreślona z mapy świata, a nasi przodkowie znaleźli się pod jarzmem obcych mocarstw. Jednak pomimo represji, wysiedleń, rusyfikacji i germanizacji, Polacy nie stracili ducha narodowego. W 1918 roku nadarzyła się historyczna szansa. Polska pod przewodnictwem Józefa Piłsudskiego, który 11 listopada przejął władzę wojskową, rozpoczęła trudny proces odbudowy państwowości. Był to początek drogi do stabilizacji i budowy suwerennego kraju.
Z okazji Dnia Niepodległości Polski w Centrum Kultury w Rudominie odbył się świąteczny koncert. Ten koncert był wyrazem wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolność, jak też symbolem przyjaźni polsko-litewskiej – przyjaźni dwóch narodów, których historie splotły się już przed wiekami i które do dziś dzielą ze sobą wiele tradycji i wartości. Koncert nie był tylko upamiętnieniem polskiego Święta Niepodległości, ale także wyrazem wdzięczności za nasze wspólne dzieje i budowanie przyjaźni na przyszłość. Uroczystość przypomina nam o bohaterach, którzy walczyli o nasze kraje i o wartościach, które do dziś nas łączą.
Tego dnia rozbrzmiewała patriotyczna muzyka, były śpiewane piękne polskie piosenki i tańczone urocze polskie tańce ludowe, były recytowane wiersze. Gospodarzem święta był Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Rudomianka”. Zespół przygotował niepowtarzalny program artystyczny. Przed publicznością tego dnia wystąpiły różne grupy wiekowe „Rudomianki”, tancerze, chór i kapele zespołu. Publiczność zachwycała się polonezem, krakowiakiem, oberkiem, walcem warszawskim, polką wileńską, suitą lubelską oraz suitą rzeszowską, jak też wierszami i piosenkami w wykonaniu tego zespołu. Podczas świątecznego koncertu wystąpili również wychowankowie Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, którzy zaprezentowali dwa tańce. Na scenie pojawili się najmłodsi artyści – dzieci z żłobka-przedszkola w Rudominie, które z wielką radością przygotowały na tę okazję piękny występ. Mali patrioci zaprezentowali program pełen pięknych piosenek i wierszyków. Uroczysty koncert zakończono wspólnym odśpiewaniem „Roty”.
Na uroczystość do Rudominy przybyli dostojni goście. Wśród nich należy wymienić posłankę na Sejm Republiki Litewskiej Ritę Tamašunienė, doradcę mera rejonu wileńskiego Edwarda Kiejzika, radnych Samorządu Rejonu Wileńskiego - Mirosławę Klim, Honoratę Romanowską, Karolinę Pietrusewicz, Renatę Sobieską, starostę gminy Rudomino Józefa Szatkiewicza, starostę gminy Niemież Lilię Grygorowicz, prezesa Wspólnoty Rudominy Władysława Kaczanowskiego, proboszcza parafii p. w. Najświętszej Maryi Panny w Rudominie księdza Jana Matusewicza, dyrektora Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie Żanetę Jankowską, redaktorkę TVP Wilno Nijolę Masłowską, delegację z gminy Szczecinek z Polski na czele z zastępcą wójta Kazimierzem Harasym, byłego wieloletniego kierownika Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego Edmunda Szota.
„Dziś jesteśmy tu, aby uczcić ważne wydarzenie nie tylko dla Polski, ale i dla Litwy. Dziś nasze serca są przepełnione dumą, wdzięcznością tym, którzy walczyli o polskość. Ziemia wileńska zrodziła tak wielu bohaterów, którym Polska zawdzięcza niepodległość. W Wilnie można znaleźć wiele znaków polskości – kultury i historii, ale nie są to tylko tablice pamiątkowe na budynkach i pomniki. To są ludzie. My – Polacy. Nasze polskie rodziny, szkoły i przedszkola, zespoły. My tu dbamy o polskość. Dlatego święto Niepodległości Polski jest nam tak ważne jak Święto Niepodległości Litwy. Życzę, abyśmy potrafili w duchu wspólnoty tworzyć jedność, aby w następnym pokoleniu nie zabrakło pragnienia wolności. Wolność bowiem daje możliwość dbania o język ojczysty, swoją tożsamość” – powiedziała posłanka na Sejm Republiki Litewskiej Rita Tamašunienė.
„Dziś zastanawiam się nad dwoma stwierdzeniami. Jedno z nich powiedział kiedyś w swoim przemówieniu marszałek Józef Piłsudski, że Polacy to naród, który chciałby, aby wolność i niepodległość kosztowały tylko jedną kroplę krwi i jeden grosz. My Polacy, mieszkający na Wileńszczyźnie wiemy, że tak nie może być. Druga teza – musimy spojrzeć głęboko w przeszłość i dokonać analizy, dlaczego tak potężne Państwo – Rzeczpospolita Obojgu Narodów - przestało istnieć. W przeddzień Święta Niepodległości Polski życzę Państwu, abyście zawsze pamiętali o historii, bo to jest ważne dla przyszłości. Nie znając historii popełniamy błędy i w wyniku tego możemy stracić wolność. Polskość to nie jest przynależność do jakich poglądów politycznych. Polskość – to stan ducha, bytu, patriotyzm w dowolnym zakątku świata, gdzie mieszkają Polacy” – powiedział doradca mera rejonu wileńskiego Edward Kiejzik.
„Niepodległość Polski – to dar, który otrzymaliśmy od Boga. W tym dniu każdy z nas musi rozważyć, jaki jest to dzień i jaki dar Boga. Wolność, tradycje, język, religia... To jest piękne. Choć nie jesteśmy w Polsce, ale tu na Wileńszczyźnie, starajmy się bronić naszej wiary, języka, kultury. Pamiętajmy o tym, jak nasi przodkowie walczyli o wiarę, honor. To nie było łatwo. Dzisiaj dziękujmy Panu Bogu za dar wolności i dbajmy o nasze tradycje, o to, co nam przekazali nasi przodkowie” – powiedział ksiądz Jan Matusewicz.
Wiele jeszcze pięknych słów o polskości, o patriotyzmie, o walce o wolność brzmiało tego dnia ze sceny. Najważniejsze życzenie wszystkich – dbać o to, o co walczyli nasi przodkowie – o wolność.
Organizatorem obchodów Święta Niepodległości Polski było Centrum Kultury w Rudominie.
Artykuł: Centrum Kultury w Rudominie
Zdjęcia: Maksim Afanasjev
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.