Niedziela 27 października 2024 roku była trzecim dniem obchodów 75-lecia założenia Klubu Sportowego Polonia w Plumpton.
Główne wydarzenia tego dnia obejmowały Polonijny Bieg Niepodległości, Festiwal Polonijny i wystawę „Rok Polskich Olimpijczyków; Australia 2024”.
W roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę (2018), Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) zainicjowały światowe Polonijne Biegi Niepodległości. Jest to wyjątkowa impreza sportowa łącząca Polonię i Polaków na całym świecie. Z jednej strony zachęca do aktywnego spędzęnia wolnego czasu, a z drugiej, podtrzymując pamięć o kluczowym wydarzeniu w historii Polski, tworzy więzi z Ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. Tegoroczne wydarzenie w Plumpton odbywało się pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej w Roku Polskich Olimpijczyków”. Więcej na temat historii i znaczenia tej inicjatywy można przeczytać na witrynie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pod linkiem http://www.wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8992.
Rok 2024 jest szczególny, ponieważ w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego w Paryżu w 1924 roku, w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia osiągnięć polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, Sejm RP ustanowił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. Honorowy patronat nad wydarzeniami w Australii upamiętniającymi Rok Polskich Olimpijczyków objął Polski Komitet Olimpijski w Warszawie.
W koleżeńskim nastroju uczestnicy pobiegli na symbolicznym dystansie 1918 metrów, roku w którym Polska odzyskała niezależność jako suwerenny kraj. Udział w tym wydarzeniu wzięło 50 osób. Każdy może pokonać te odległość w miarę swoich sportowych możliwości – biegnąc, maszerując lub spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu w intencji Święta Niepodległości obchodzonego 11 listopada.
W Biegu wzięli udział goście honorowi z Ambasady RP w Canberze – Pan Marcin Kawałowski, Charge d’Affaires oraz Pan Łukasz Graban, Radca i Konsul. Konsulat Generalny RP w Sydney reprezentował Pan Piotr Rakowski, Konsul Generalny.
Zarząd Klubu zadbał o przygotowanie boiska, oznaczenie trasy biegu oraz numery startowe. Przed rozpoczęciem Biegu wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.
Najszybciej Bieg ukończyli w kolejności zajętego miejsca: 1. Janusz Melaniuk (Lechia Gdańsk), 2. Roger Lawoński, 3. Eryk Lawonski, 4. Marcin Kawałowski (Charge d’affaires RP), 5. Vivian Button.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników po Biegu
Warto podkreślić, że dwóch uczestników – Marysia Nowak, przewodnicząca ZHP Okręg Australia i Adam Biziuk, prezes Klubu Sportowego Polonia w Plumpton – wzięli udział we wszystkich dotychczasowych siedmiu edycjach!
Uroczystości jubileuszowe Klubu zaszczycił swą obecnością również Stephen Bali, MP (NSW Legislative Assembly), który uczestniczył w wydarzeniach oficjalnych w sobotę, a w niedzielę zwiedził wystawę Rok Polskich Olimpijczyków i oglądał występy na scenie Festiwalu.
Dziękujemy Konsulatowi Generalnemu w Sydney za sponsorowanie pamiątkowych medali, a wszystkim uczestnikom za udział w Biegu. Do zobaczenia za rok!
Małgorzata Kwiatkowska, wiceprezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej
Adam Biziuk, prezes Kluub Sportowego Polonia w Plumpton
Zdjęcia: Łukasz Graban i Małgorzata Kwiatkowska
11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Jeżeli uświadomimy sobie okoliczności dziejowe tego dnia w 1918 roku, to bez przesady możemy powiedzieć, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna. Wtedy – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. Uczcijmy to święto w sposób wolny od ideologicznych sporów, w atmosferze patriotycznej więzi i braterstwa. Taką możliwość daje sport. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski po raz siódmy inicjują Polonijne Biegi Niepodległości.
A bieg to jest szczególny. Zapoczątkowany w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku wolny jest od jakiejkolwiek rywalizacji. Gromadzi Polaków we wszystkich zakątkach globu, którym bliskie są ideały wolności, a ojczyzna - często geograficznie odległa - pozostaje umiłowaną skarbnicą kultury, historii i wartości konstytuujących nas jako Polaków właśnie. Często dyskutujemy nad formami wyrażania swojego patriotyzmu - teraz jest ku temu okazja. Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.
Z doświadczenia minionych edycji Biegów wiemy, że nic tak nie zaciekawia, jak grupa biegaczy z biało-czerwonymi flagami. To reguła, która sprawdziła się na wszystkich kontynentach. Jej konsekwencją były oczywiście pytania o powód tego przedsięwzięcia. Odpowiedzi stanowiły niepowtarzalną lekcję historii Polski, co samo w sobie stanowi unikalny efekt promocyjny dla naszej ojczyzny. Piszemy o tym bowiem w Polonijnym Biegu Niepodległości oprócz wspólnego świętowania chodzi również o rozsławienie w świecie naszego kraju. Mamy z czego być dumni - Rodacy wnieśli niebagatelny wkład do historii i kultury Europy, obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji a nawet Afryki. Czynili to zawsze w duchu pokoju, w imię nauki, rozwoju sztuki a często solidarności z uciśnionymi, bo sami najlepiej wiedzieli jak to jest być pozbawionym wolnej ojczyzny. 11 listopada jest okazją do przypomnienia również ich dokonań.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.