SWP





   Polska


PAI

 2024-11-16 Koniec insurekcji kościuszkowskiej

16 listopada 1794 roku zakończyła się insurekcja kościuszkowska, powstanie narodowe początkowo przeciwko Rosji, później także skierowane przeciwko Prusom. Jedno z najbardziej przełomowych wydarzeń w historii narodu i państwa polskiego, które otwierało epokę powstań narodowych i walki o odzyskanie niepodległości.

Powstanie kościuszkowskie było ostatnią próbą ratowania postanowień Konstytucji 3 maja. Starannie przygotowywane, nie uniknęło błędów, które miały wpływ na datę jego wybuchu i skutkowały późniejszymi stratami. Było odpowiedzią na dwa rozbiory Polski, dokonane przez państwa ościenne, a ostatecznie doprowadziło do zniknięcia kraju z mapy Europy.

W wyniku pierwszych dwóch rozbiorów, dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię w 1772 i 1793 r., Polska straciła ponad 518000 km2. Kraj pod koniec XVIII w. był osłabiony, traciła na tym zarówno polityka wewnętrzna jak i zewnętrzna. W 1791 r. podjęto próbę reform i uchwalono konstytucję (3 maja 1791 r.) – pierwszą w Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. To z kolei doprowadziło do wybuchu konfederacji Targowickiej, wojny z Rosją, a w jej następstwie do drugiego rozbioru Polski na sejmie w Grodnie 23 września 1793 r.

W kraju zaczęły rozwijać działalność organizacje, których celem było wywołanie powstania. Ponad rok wcześniej Tadeusz Kościuszko udał się do Paryża, by doprowadzić do zawiązania sojuszu politycznego z Francją. Oprócz obietnic nie otrzymał on jednak nic więcej niż poparcie powstania. Po powrocie do kraju wyznaczono go na dyktatora przyszłego zrywu.

Polecamy kalendarium insurekcji w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej



Insurekcja kościuszkowska - kalendarium w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 16 284 274 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU