15 listopada 2024 r. w sali im. Davida Sassoli w Pałacu Valentini w Rzymie odbyła się konferencja pod tytułem „Kobieta zwana Ojczyzną”, której motto brzmiało: „Każda kobieta dba o swój ogród, pracując z zaangażowaniem i poświęceniem, aby osiągnąć wspaniałe rezultaty. Piękno jest wynikiem pracy i talentu udostępnionego społeczeństwu”. Organizatorką wydarzenia była Halina Skroban, polska artystka mieszkająca w Rzymie, laureatka wielu prestiżowych nagród na arenie międzynarodowej.
Konferencja miała na celu podkreślenie roli kobiet w społeczeństwie i historii. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Konsul Ambasady RP w Rzymie Bartosz Skwarczyński, przedstawiciele miasta Rzymu oraz polonijnych instytucji kulturalnych.
Uroczystość zainaugurował reprezentant miasta stołecznego Rzymu, Radny Miasta Fabrizio Santori. Witając przybyłych gości, zwrócił uwagę na niezwykłą rolę kobiet zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym, nawiązując do postaci noblistki Marii Skłodowskiej-Curie oraz kobiet we Włoszech. Następnie głos zabrał Konsul Ambasady RP, Bartosz Skwarczyński, który między innymi przedstawił postać Emilii Plater, szlachcianki i patriotycznej legendy XIX wieku. Emilia Plater, polska „Joanna d'Arc”, była symbolem walki o wolność, a jej bohaterstwo zostało docenione nie tylko w Polsce, ale również we Francji, Niemczech, Włoszech, Anglii i na Węgrzech.
Pierwsza z prelegentek, dyrektor Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie, Pani Agnieszka Stefaniak-Hryćko, przybliżyła uczestnikom postać Marii Skłodowskiej-Curie, podwójnej noblistki w dziedzinie fizyki i chemii. Zaprezentowany film dokumentalny uwypuklił aspekty społeczne oraz wpływ laureatki Nagrody Nobla na politykę naukową.”
Kolejnym prelegentem była Giulia Agnello, antropolog, która poruszyła temat macierzyństwa i ewolucji roli kobiety jako matki. Federico Caloi, krytyk, kurator i filozof artystyczny, przedstawił publiczności temat Kobiet-Artystek w sztuce. W swoich refleksjach, nawiązując do „ogrodu świata” tworzonego na płótnie, podzieliła się również myślami Halina Skroban, organizatorka konferencji.
Prof. Francesca Ceci z Dyrekcji Muzeów Kapitolińskich oraz Nadzoru Dziedzictwa Kulturowego Rzymu przybliżyła uczestnikom rolę, jaką w historii Polski odegrały Królowa Maria Kazimiera Sobieska oraz Królowa Bona Sforza, żona Zygmunta I Starego z dynastii Jagiellonów.
Następnie, Pani Monika Woźniak, profesor literatury na Uniwersytecie „La Sapienza” w Rzymie, skierowała uwagę zaproszonych gości na szczególną rolę polskich pisarek w historii oraz na znaczenie wkładu kobiet w kulturę. Izabela Maria Winiewicz, pedagog i historyk sztuki, podkreśliła natomiast zdolność artystów do przekazywania patriotyzmu i tożsamości poprzez sztukę, przedstawiając obraz Haliny Skroban „Niepodległa” – symbolicznie związany z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na zakończenie konferencji wystąpił chór „Corale Angelicus Concentus e Mirabilis” pod dyrekcją Gabrielli Gianfagna, z towarzyszeniem pianistki Donaty Inciardi. Wydarzenie zakończył wspólny toast ku czci kobiet, wzniesiony przez Vittorio Saccoman, przedstawiciela Agencji Pośrednictwa Ubezpieczeniowego i Finansów Międzynarodowych Astra, która wsparła konferencję finansowo, przygotowując poczęstunek dla gości.
Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie wśród zaproszonych gości i stała się okazją do integracji oraz wymiany doświadczeń. Organizatorka, Halina Skroban, rozważa już kolejną edycję wydarzenia w przyszłym roku.
Patronat nad wydarzeniem objęło Miasto Stołeczne Rzym, Instytut Polski w Rzymie, Polska Akademia Nauk w Rzymie, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Bernarda Morando w Zamościu oraz Stowarzyszenie Polska w Sercu. Prezes Stowarzyszenia, mgr Aleksander Nowak, pełnił również rolę moderatora konferencji.
Źródło: Anna D. Pruchnicka (Włochy)
Zdjęcia: Delfino Enrico Fontana (Włochy)
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.