W sobotę 9 listopada w Szkole Polskiej w Meksyku uczniowie wzięli udział w tradycyjnych warsztatach „Dla Niepodległej”. W grupach organizowanych przez nauczycieli pracowali nad laurkami, kotylionami i pracami artystycznymi związanymi ze świętem. Najmłodsze dzieci ubrane odświętnie w stroje ludowe wykonały chorągiewki i obrazki patriotyczne.
Starsze dzieci najpierw zapoznawały się z symbolami narodowymi, oglądając prezentacje przygotowana przez nauczycieli, aby potem realizować wybrane przez siebie prace artystyczne. Najstarsze roczniki przygotowały pracę zbiorową „Od zaborów do Niepodległości”, którą przestawiły całej społeczności szkolnej.
W warsztatach uczestniczyła Pani Anna Bazańska, Charge d´affaires Ambasady RP w Meksyku, która wręczyła uczniom Dyplomy Małego Patrioty, podkreślające zaangażowanie i udział w obchodach naszego święta. Na zakończenia tego uroczystego dnia uczniowie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” w typowej tutejszej scenerii, pod kaktusami, w blasku promieni gorącego, meksykańskiego słońca.
16 listopada w kolejną sobotę naszego świętującego miesiąca, cała społeczność szkoły włączyła się w obchody „Encuentro con Polonia” czyli Spotkanie z Polską, przygotowane przez Ambasadę RP w Meksyku. Podczas sobotnich wydarzeń miał miejsce koncert orkiestry młodzieżowej, w której biorą udział uczennice ze Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Meksyku, a dyrektorem i dyrygentem jest ojciec trójki dzieci z tejże szkoły. Orkiestra młodzieży wykonała utwory polskich kompozytorów takich jak Kleofas Ogiński, Fryderyk Chopin czy Henryk Wieniawski. Te polskie nuty na obczyźnie brzmiały z podwójną siłą i pięknem, przypominając obrazy z polskiej historii.
Na wstępie programu organizatorka wydarzenia, przedstawicielka Ambasady RP w Meksyku, zaprezentowała członków Szkoły Polskiej i zachęciła zebranych do udziału w nauce języka polskiego i poznawaniu kultury polskiej. Oprócz koncertu zebrani mogli uczestniczyć w występie gawędziarza, który opowiadał różne legendy polskie i warsztatach artystycznych. Wieczorem odbyła się prezentacja filmu K. Kieślowskiego, a całości wydarzeń dopełniła degustacja przysmaków kuchni polskiej.
Były to bardzo aktywne i atrakcyjne obchody, które dla tamtejszej, niewielkiej społeczności mają ogromne znaczenie, ponieważ utrwalają poczucie tożsamości narodowej i przynależności do tak bogatej i wspaniałej tradycji i kultury polskiej, a jednocześnie na te krótkie chwile przybliżają nam ojczyznę w muzyce, sztuce, smakach i zapachach.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: ORPEG
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.