30 października 2024r. Ambasada RP w Bejrucie zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Wszystkich Świętych w polskich miejscach pamięci w Libanie.
Obchody z udziałem przedstawicieli Ambasady, Attaché Obrony w Bejrucie, Polonii i Fundacji Fenicja im. Św. Charbela odbyły się w kościele przy Seminarium Patriarchatu Maronickiego. W tym miejscu w 1947r. ufundowana została tablica upamiętniająca obecność Polaków, którzy wydostali się w 1942 r. z ZSRR, poprzez Iran i Bliski Wschód przybyli wraz z Armią Gen. Andersa do Libanu. W latach 1943 -1946 osiedliło się tam ok. 6000 uchodźców, głównie kobiet i dzieci. W budynku tym mieściła się szkoła, do której uczęszczały polskie dzieci i młodzież oraz znajdował się polski kościół.
Kolejna uroczystość miała miejsce przy tablicy upamiętniającej pobyt Juliusza Słowackiego w klasztorze św. Antoniego w Ghazir. W tym miejscu w 1837 roku – podczas swojej podróży po Bliskim Wschodzie – Słowacki spędził 45 dni. To tu powstała pierwsza wersja poematu „Anhelli”, a z zasłyszanych od mnichów legend zrodziła się jedna z postaci tego utworu – anioł Eloe. Powstałe wówczas szkice, obok rękopisów utworów, zapełniły stronice dwóch notatników Słowackiego: „Albumu rysunkowego z podróży na Wschód” oraz „Raptularza wschodniego”.
W wydarzeniach wzięło udział kilka rodzin polskich na stałe mieszkających w Libanie, w tym potomkowie Polaków, którzy wraz z Armią Gen. Andersa przybyli do Ghazir, zdobyli wykształcenie, założyli rodziny i osiedlili się w Libanie. Program uroczystości obejmował złożenie wieńców, zapalenie zniczy, modlitwę za zmarłych.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.