Pomnik Adama Mickiewicza w Tarnowie stoi na placu Kazimierza Wielkiego - ot polski paradoks. Idea jego zbudowania powstała w stulecie urodzin wieszcza tzn. w 1898 r. 9 maja tegoż roku zawiązał się komitet jego budowy. Przewodniczącym komitetu został Bronisław Brzeski, jego zastępcą - Stanisław Stojałowski, skarbnikiem - Eugeniusz Katerla, sekretarzem - Franciszek Habura.
W kwietniu 1900 r. komitet zaakceptował projekt pomnika składającego się z kamiennego piedestału na którym miało być popiersie wieszcza, autorstwa Tadeusza Błotnickiego z Krakowa. Zawarto z nim pisemną umowę zobowiązującą artystę do ukończenia prac do 1 listopada 1900 r. Części społeczeństwa oraz miejscowej prasie projekt nie przypadł do gustu, ponieważ uważano iż bardziej reprezentacyjnym będzie pomnik przedstawiający całą, naturalnej wielkości postać Mickiewicza. Komitet jednak nie dysponował środkami finansowymi by sprostać takim wymaganiom.
W październiku 1900 r. rozpoczęto kopanie fundamentów pod pomnik, w połowie listopada był już gotowy a 26 listopada tegoż roku miało miejsce jego odsłonięcie. Ciekawostką jest, że pomnik w stanie nienaruszonym przetrwał okupację niemiecką.
Zachęcamy do przeczytania historii tarnowskiego pomnika naszego wieszcza w dziale historia-kultura PAI
Pomnik Adama Mickiewicza w Tarnowie w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.