28 listopada 1894 roku w Poznaniu urodził się Arkady Fiedler, podróżnik, pisarz; uczestnik Powstania Wielkopolskiego, żołnierz POW, w czasie II wojny światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie; autor ponad 30 książek m.in. „Dywizjonu 303” i „Kanady pachnącej żywicą”. W swoim 90-letnim życiu odbył 30 wypraw i podróży. Jego książki zostały wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie.
Arkady Fiedler urodził się 28 listopada 1894 roku w Poznaniu jako syn Antoniego Fiedlera, wydawcy i poligrafa. Od najmłodszych lat ojciec zarażał go swoją miłością do przyrody. Po ukończeniu szkoły średniej Arkady rozpoczął studia na kierunku filozofii i nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie dokończył ich jednak z powodu wybuchu I wojny światowej.
Fiedler brał udział w powstaniu wielkopolskim, które rozgrywało się na przełomie lat 1918 i 1919. Sprawował funkcję kierownika Działu Organizacyjnego w Dowództwie Żandarmerii Krajowej, był także członkiem Komitetu Jedenastu Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego.
Jeszcze w czasie wojny, w 1917 roku, miał miejsce debiut literacki Fiedlera. Na łamach poznańskiego dwutygodnika „Zdrój” opublikowany wtedy został jego cykl wierszy „Czerwone światło ogniska”.
Po wojnie, w latach 1922-1923, studiował chemigrafię, czyli chemiczną obróbkę metali, w Akademii Sztuk Graficznych w Lipsku. Uzyskał tam tytuł mistrza.
Pierwsza książka Arkadego Fiedlera, „Przez wiry i porohy Dniestru”, ujrzała światło dzienne w 1926 roku. Dwa lata później pisarz wyruszył w swoją pierwszą daleką podróż, której celem była południowa Brazylia. Pobyt w Ameryce Południowej zaowocował skompletowaniem bardzo bogatego zbioru nowych okazów zwierząt i roślin, które później zostały przekazane między innymi do Muzeum Przyrodniczego w Poznaniu. Swoje wspomnienia i obserwacje z tej podróży Fiedler spisał i wydał w dwóch książkach: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” oraz „Wśród Indian Koroadów”.
Rok 1933 przyniósł Fielderowi wyprawę, która była spełnieniem jego największego marzenia. Odwiedził bowiem Amazonię, którą następnie opisał w książce „Ryby śpiewają w Ukajali”. Publikacja ta została bardzo ciepło przyjęta przez czytelników.
Trzy lata później pisarz dotarł do Kanady. W książce „Kanada pachnąca żywicą” znalazły się jego obserwacje i przeżycia z różnych zakątków tego kraju, zarówno tych zamieszkanych, jak i tych bardzo oddalonych od cywilizacji. W opisy współczesnej sobie Kanady Fiedler wplótł także liczne anegdoty o historii kraju, jak i całej Ameryki Północnej. Książka ta, podobne jak poprzedniczka, również okazała się bestsellerem.
W momencie wybuchu II wojny światowej Arkady Fiedler znajdował się na Tahiti. Postanowił wtedy zaciągnąć się do wojska i w 1940 roku trafił do Wielkiej Brytanii. Pod wpływem spotkania z polskimi lotnikami, którzy brali udział w Bitwie o Anglię, napisał książkę „Dywizjon 303”. Odbiła się ona szerokim echem wśród czytelników – cztery wydania książki miały miejsce jeszcze w czasie wojny. Została ona też przetłumaczona na języki obce: angielski, francuski, portugalski, holenderski, a później także niemiecki. Fiedler opisał też wojenne działania polskich marynarzy w książce „Dziękuję ci, kapitanie”.
Po wojnie wrócił do Polski i zamieszkał pod Poznaniem. Jako że w czasach stalinowskich musiał zaniechać podróży zagranicznych, przebywając w kraju napisał kilka powieści podróżniczych dla młodzieży.
30 podróży Fiedlera zaowocowało napisaniem 32 książek, które doczekały się przekładów na 23 języki i sprzedaży w 10 milionach egzemplarzy. Za swoją pracę i osiągniecia pisarz został uhonorowany wieloma nagrodami, w tym Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Uśmiechu.
Arkady Fiedler zmarł 7 marca 1985 roku w Puszczykowie pod Poznaniem i tam też został pochowany.
Więcej w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej
Arkady Adam Fiedler w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.