2 grudnia 1872 roku w Krakowie zmarł Wincenty Pol. Jego ciało spoczęło w Krypcie Zasłużonych pod kościołem oo. Paulinów na Skałce.
Wincenty Pol kojarzony jest głównie z twórczością poetycką i literacką. Tymczasem zawdzięczamy mu również pierwszą katedrę geografii na ziemiach polskich i rozbudzenie zainteresowania tymi terenami. Jest jednym z twórców polskiego krajoznawstwa i ojcem nowożytnej geografii polskiej. Należy pamiętać, że był Polakiem z wyboru. W jego domu rodzinnym mówiło się po niemiecku. Języka polskiego nauczył się dopiero jako nastolatek.
Pierwsze młodzieńcze wiersze i proza powstawały pod ewidentnym wpływem europejskiego romantyzmu: utworów Goethego, Schillera czy Byrona. I oczywiście Mickiewicza. Powstanie listopadowe stanie się bodźcem do napisania cyklu Pieśni Janusza (Janusz to pseudonim literacki Pola).
Pol sporo podróżował po Podolu, Wołyniu, Ukrainie. Obawiając się represji ze strony zaborców, ukrywał się w Zakopanem. Wtedy zainteresował się Tatrami. Jako podróżnik stworzył poetycki opis regionów Polski pod nazwą Pieśń o ziemi naszej.
Wincenty Pol miał pasję społecznika. Kiedy został administratorem dóbr Ksawerego Krasickiego pod Sanokiem, starał się szerzyć oświatę wśród miejscowych chłopów. Ponieważ szło mu to wyjątkowo opornie, zdecydował się na studia przyrodnicze. Zajmował się etnografią, pisał wiersze o tematyce górskiej. Wędrując po Karpatach, badał stosunki wodne i geologię tego obszaru. Można przyjąć, że wybierał malownicze krajobrazy: najpierw osiadł na zamku w Lesku, a potem w Gliniku Mariampolskim. Działalność naukową łączył z twórczością poetycką.
Pol to ciekawa postać w naszej historii, dlatego polecamy jego biografię w dziale historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.
Wincenty Pol w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.