W listopadzie br. odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży z dwóch zaprzyjaźnionych krajów w ramach projektu „Cztery pory roku z Reymontem w Polsce i Kazachstanie. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 1c z Zespołu Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Konstancinie – Jeziornie oraz biorący udział w zajęciach odbywających się w Gabinecie Języka Polskiego im. Adolfa Januszkiewicza w Astanie.
Młodzież rozmawiała na temat powieści „Chłopi”, za którą Reymont otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Pierwsze spotkanie było poświęcone „Jesieni”. Uczniowie na lekcjach, czytając fragmenty powieści i oglądając wybrane sceny z ekranizacji książki, poznali wydarzenia oraz obyczaje opisane w tomie I.
Podczas spotkania wybrane osoby z Polski opowiedziały, jak obchodzi się u nas Wszystkich Świętych, a młodzież z wielokulturowego Kazachstanu przedstawiła tradycje związane ze zmarłymi w ich kraju. Oba wystąpienia wzbogaciły pokazy zdjęć.
Uczniowie klasy 1 c niedawno byli na wycieczce w Lipcach Reymontowskich, dlatego podzielili się swoimi wrażeniami i pokazali fotografie, które pozwalają lepiej wyobrazić sobie rzeczywistość opisywaną przez patrona szkoły, do której uczęszczają.
Nie zabrakło również rozmów dotyczących szkoły i życia codziennego w obu krajach.
Podczas spotkania online na platformie Teams obecni byli przedstawiciele ZS im. Władysława Stanisława Reymonta – Wicedyrektor Pani Marta Orlińska oraz Stowarzyszenia „Polska Jedność”- Wiceprezes Pan Rinat Dussumov.
Projekt jest realizowany przez nauczycieli uczących w Kazachstanie – Panią Małgorzatę Gulę i Pana Krystiana Furmanowicza oraz w Polsce – Panią Justynę Całczyńską – autorkę tego przedsięwzięcia.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze i wszyscy z niecierpliwością czekają na następne dotyczące zimy i tradycji związanych z tą porą roku.
fot. Rinat Dussumov, Justyna Całczyńska
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.