Na terytorium Szwajcarii znajdują się liczne miejsca pamięci, o które dbają Ambasada RP w Bernie, członkowie szwajcarskiej Polonii oraz lokalne społeczności. Dzień Zaduszny był okazją do zapalenia zniczy i złożenia wieńców na grobach Polaków, w tym internowanych tu w czasie II wojny światowej żołnierzy 2 Dywizji Strzelców Pieszych gen. Bronisława Prugar-Ketlinga.
27 października 2024 r. na cmentarzu w Leysin w kantonie Walezja Attaché Obrony RP płk. Paweł Piecyk oraz Konsul RP Kinga Kołtun złożyli wieniec pod pomnikiem oraz kwiaty na grobach żołnierzy 2 DSP. W Leysin znajdują się dwa osobne cmentarze wojskowe – francusko-belgijski, na którym leżą zmarli z I wojny światowej, oraz polski, na którym spoczywa 28 zmarłych oficerów i żołnierzy 2 DSP z okresu II wojny światowej. W 1967 r. na polskiej części cmentarza odsłonięty został pomnik autorstwa Macieja Piotrowskiego, również kombatanta 2 DSP. Pomnik został odrestaurowany w 2011 r. z funduszy ROPWiM.
Na cmentarzu Bourguillon we Fryburgu konsul i attaché zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach posła nadzwyczajnego i ministra pełnomocnego RP w Szwajcarii w latach 1919-1938, Jana Modzelewskiego, oraz attaché prasowego Alfonsa Bronarskiego, a także muzykologa i pianisty Ludwika Bronarskiego.
Tego samego dnia przedstawiciele Ambasady odwiedzili Biel/Bienne w kantonie Berno. Na tamtejszym cmentarzu Madretsch złożyli kwiaty pod odsłoniętym w tym roku pomnikiem upamiętniającym dziewięciu zmarłych żołnierzy 2 DSP.
Również 27 października na cmentarzach w Gebenstorfie w kantonie Argowia oraz Wiesendangen i Winterthur w kantonie Zurych I sekretarz ambasady Krzysztof Olszewski zapalił znicze ku pamięci spoczywających tam żołnierzy 2 DSP. W Gebenstorfie znajdował się obóz internowanych. Pochowanych jest tam 6 żołnierzy. W Wiesendangen spoczywa 10 naszych rodaków. Natomiast na cmentarzu Rosenberg w Winterthur, gdzie pochowanych jest 7 żołnierzy, stoi pomnik wykonany według projektu jednego z żołnierzy dywizji – Jana Zbigniewa Bema.
31 października attaché płk Paweł Piecyk i konsul Kinga Kołtun zapalili znicze na grobach jedenastu żołnierzy 2 DSP na berneńskim cmentarzu Bremgarten. Obok nich na tej samej nekropolii spoczywają również żołnierzy francuscy i belgijscy.
W Dniu Wszystkich Świętych Konsul RP złożyła kwiaty i zapaliła znicz przy znajdującej się na murze cmentarza w Alpnach w kantonie Obwalden tablicy upamiętniającej 5 żołnierzy, zaś na cmentarzu w pobliskim Stans w kantonie Nidwalden upamiętniła innego zmarłego żołnierza 2 DSP. Znicze i kwiaty Konsul RP złożyła ponadto na cmentarzu w Lucernie, na grobie uhonorowanego tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata konsula Konstantego Rokickiego z Grupy Ładosia.
Tego samego dnia w Versoix koło Genewy attaché obrony płk Paweł Piecyk uczcił pamięć prezydenta Ignacego Mościckiego i jego małżonki złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy na ich symbolicznym grobie. Natomiast w Lozannie płk Piecyk zapalił znicz na grobie polskiego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego Zygmunta Miłkowskiego (Teodora Tomasza Jeża).
2 listopada Attaché Obrony RP oraz Konsul RP złożyli kwiaty i zapalili znicze przy nagrobkach trzech żołnierzy 2 DSP na cmentarzu w Soubey i przy tablicy upamiętniającej dwóch żołnierzy na cmentarzu w Saignelegier w kantonie Jura, a także na grobach dwóch żołnierzy pochowanych na cmentarzu w Tramelan we francuskojęzycznej części kantonu Berno.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: gov
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.