SWP





   Polska


PAI

 2024-12-06 Z Gałczyńskim w podróż zaczarowaną dorożką

Tak jak jego ojciec kształcił się na technika kolejowego. Pierwszy jego utwór ukazał się drukiem w 1923 r. w piśmie „Rzeczpospolita”. Po zdaniu matury studiował filologię angielską i filologię klasyczną, jednak żadnego z tych kierunków nigdy nie ukończył. Związał się za to z „Cyrulikiem Warszawskim” oraz z grupą poetycką Kwadryga by - jak mawiał "zarobić ździebełko na bułeczkę i masełko". W tym czasie napisał powieść „Porfirion Osiełek, czyli Klub Świętokradców”. Należał do artystycznej bohemy stolicy. Konstanty Ildefons Gałczyński - dzisiaj przypada rocznica jego śmierci w 1953 roku, w wyniku trzeciego zawału.

Kontynuując telegraficzny życiorys zauważyć należy, że W latach 1914-1918 mieszkał z rodzicami w Moskwie, gdzie chodził do Szkoły Komitetu Polskiego. Rodzina Gałczyńskich została ewakuowana z Warszawy po wybuchu I wojny światowej. Będąc w Moskwie, Gałczyński zaczął pisać swoje pierwsze wiersze, które niestety zaginęły. Po powrocie do Warszawy Gałczyński studiował filologię angielską i klasyczną, jednak żadnego z tych kierunków nie ukończył. Powróciwszy do Warszawy kontynuował naukę w gimnazjum Giżyckiego, a po maturze rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Powołano go też do służby wojskowej w szkole podchorążych, skąd został karnie wydalony i przeniesiony do Berezy Kartuskiej jako prosty żołnierz. Służbę odbywał przez dwa lata.

Gałczyński tworzył na uboczu dwóch głównych nurtów poezji dwudziestolecia międzywojennego, klasycystycznego i szeroko pojętej awangardy. W swojej twórczości wykorzystywał futuryzm, kubizm, surrealizm, ale nie opowiedział się za żadnym kierunkiem. Wybrał poezję libero, cygana, trubadura, który służy wszystkim i nikomu.

W 1930 r. ożenił się z Natalią Awałow, polską pisarką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczką literatury rosyjskiej. Używała pseudonimu Anna Glińska.. Rok później wyjechał do Berlina, gdzie pracował jako referent kulturalny w placówce konsularnej. Podczas II wojny światowej poeta brał udział w kampanii wrześniowej. Jego wiersze ukazały się w wydawnictwie konspiracyjnym w antologiach „Werble wolności” i „Słowo prawdziwe”. Trafił do niewoli radzieckiej, z której został przekazany do niewoli niemieckiej. Okupację spędził w stalagu XI A (Altengrabow pod Magdeburgiem).

Po wojnie Gałczyński przebywał w Brukseli i Paryżu. Po powrocie zamieszkał najpier w Krakowie, później przeniósł się do Warszawy gdzie współpracował z pismami „Bluszcz”, „Prosto z mostu”, „Przekrój” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Konstanty Ildefons Gałczyński napisał m.in. utwory „Wielkanoc Jana Sebastiana Bacha”, „Niobe”, „Wit Stwosz”, „Kronika Olsztyńska”. Tworzył humoreski z serii „Teatrzyk Zielona Gęś”.

Niektóre z jego powojennych utworów powstały w konwencji socrealistycznej, m.in.: "Poemat dla zdrajcy" (atak na Czesława Miłosza), "Podróż Chryzostoma Bulwiecia do Ciemnogrodu" i panegiryk "Umarł Stalin".

W 1950 roku Gałczyński stał się obiektem walki ideologicznej. Na zjeździe Literatów Polskich został potępiony jako twórca drobnomieszczański. Praktycznie dostał zakaz druku. Jak wspomina jego córka, Kira Gałczyńska: "zabrano mu rzecz najcenniejszą, a mianowicie czytelników. Gałczyński był tego rodzaju poetą, tego rodzaju twórcą, który zupełnie nie rozumiał sensu pisania do szuflady. Jeżeli nie miał natychmiastowego kontaktu, poczucia, ze znajduje jakiegoś adresata, uważał, że w ogóle jego praca nie ma sensu".

Cicha namiętność - alkohol.

Częścią legendy Gałczyńskiego jest alkohol. Podobno już w gimnazjum nauczyciel historii znalazł w nim kompana do picia. Gałczyński cierpiał na taką postać alkoholizmu, w której występują, tzw. ciągi, pomiędzy którymi istnieją nawet wielomiesięczne przerwy. Jego ciągi były przerażające, bardzo cierpiał, był agresywny, trudno go było uspokoić. Kiedyś żona namówiła go na leczenie odwykowe w Miłowodach. Poecie udało się zjednać sobie personel, m.in. dyrektora placówki, z którym spędzał wieczory na dyskusjach. Wieczory rozpoczynały się kawą, a kończyły alkoholem. Jeden taki wieczór zakończył się jazdą rowerem po korytarzach ośrodka i niestety zakończył się utratą posady przez dyrektora.

Zainteresowanych biografią poety zapraszamy do działu historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.


Konstanty Ildefons Gałczyński w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 16 450 584 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU