W Warszawie rozpoczęła się Konferencja „Kraj – Emigracja – Next Generation”, która potrwa do 14 grudnia. Uczestników wydarzenia powitał Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" - organizatora wydarzenia - Tomasz Różniak, który przybliżył młodzieży ideę Kongresu Kraj-Emigracja – spotkania Polonii i Polaków, które po raz pierwszy odbyło się w Rzymie w 1990 roku z inicjatywy śp. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, założyciela i pierwszego prezesa Wspólnoty Polskiej.
„To było niezwykle ważne spotkanie." - przypominał Tomasz Różniak "Dało na długie lata impuls do pracy Polonii na całym świecie. Czy my jesteśmy dzisiaj przed podobnym wydarzeniem? Na pewno nie w takiej skali, ale wydaje się, że to, co dzieje się wokół nas, ten dynamiczny rozwój - chociażby mediów społecznościowych, zjawisk kulturowych globalnego świata - stwarzają nowe możliwości, ale jednocześnie wymagają refleksji, skłaniają do przemyśleń i pytania - jak dzisiaj, na nowo, można budować i kształtować wspólnotę Polaków na świecie?”
Tomasz Różniak zwrócił uwagę, że szukanie odpowiedzi na to pytanie leży w największej mierze w gestii młodego pokolenia - w tym uczestników rozpoczynającej się właśnie Konferencji „Kraj – Emigracja – Next Generation”. „Liczymy, że znajdziecie na nie odpowiedź. (…) Jednocześnie należy zauważyć, że ważne jest aby inicjować spotkania takie jak to rozpoczynające się dzisiaj, sprzyjające formułowaniu istotnych pytań. Możliwych aspektów godnych rozważenia jest wiele - na pewno należy do nich sfera tożsamościowa Polonii i Polaków żyjących poza granicami ojczyzny, w której ważną rolę - od zarania emigracji - odgrywał kościół katolicki. Ale też istotne są wasze postawy, zaangażowanie w polskie sprawy i z tym - myślę - będziecie się w swoim życiu mierzyć każdego dnia”.
Przed uczestnikami dni wypełnione warsztatami, spotkaniami z politykami, ludźmi kultury i sztuki. „Życzę wam abyście dobrze wykorzystali ten czas” – podsumował Tomasz Różniak
Konferencja Kraj – Emigracja – Next Generation potrwa do 15 grudnia. Głównym celem projektu jest budowa propolskiego lobby poprzez edukację młodych ambasadorów w zakresie historii i kultury Polski oraz rozwijanie współpracy międzynarodowej na rzecz promowania polskich wartości edukacyjnych i kulturowych. Dodatkowym celem jest wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz podnoszenie kompetencji językowych uczestników. Konferencja ma również pokazać Polskę jako kraj nowoczesny, atrakcyjny i bezpieczny, co może zachęcić młodzież polonijną do podjęcia studiów, pracy lub współpracy z polskimi organizacjami.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - PAI
Na zakończenie powitalnego spotkania odbył się koncert słowno-muzyczny #Osiecka w reżyserii Łukasza Fijała, w wykonaniu artystów z Teatru Szczęście. Na scenariusz koncertu składały się piosenki, fragmenty dramatów i prozy Agnieszki Osieckiej. Na scenie byli Ona, On i pianista. Twórcy zabrali widza w emocjonalną, zaskakującą podróż poprzez uczucia, charaktery, tęsknoty i marzenia w opowieści o młodej artystce, której marzenia zderzają się z brutalną rzeczywistością.
ZDJĘCIA: © AGATA PAWŁOWSKA - PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.