Nie stroniła od skandali, uważała się za pisarkę lepszą od Prusa czy Sienkiewicza. Nie wahała się mówić: „Jestem wielka i nieraz muszę się szczypać, aby sobie przypomnieć, że to ja naprawdę jestem”. Data jej urodzin pozostawała owiana tajemnicą przez długie lata. Zasadniczo nie lubiła ludzi; czuła niechęć do mężczyzn i pogardzała kobietami. Te uczucia wydatnie przyczyniły się do znakomitego, zjadliwego rysunku jej postaci literackich. Taka była Gabriela Zapolska. Dzisiaj przypada rocznica jej śmierci. Została pochowana na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Naprawdę nazywała się Maria Gabriela Janowska z domu Piotrowska herbu Korwin, primo voto Śnieżko–Błocka. Urodziła się we wsi Podhajce nad Styrem na Wołyniu. Ojciec Gabrieli, solidny ziemianin Wincenty Kazimierz Jan Korwin–Piotrowski, marszałek szlachty powiatu łuckiego, poznał w Warszawie swą przyszłą małżonkę, Józefę z Karskich, w niebanalnych jak na ową epokę okolicznościach, bo na scenie. Wybranka jego serca była bowiem tancerką warszawskiego zespołu baletowego.
Co do samej Gabrieli to można powiedzieć, że skandal stał się niejako sposobem na życie. Zanim stała się znaną pisarką parokrotnie wzbudzała zgorszenie w towarzystwie. Jej życie było zaprzeczeniem jednej z ulubionych zasad pani Dulskiej, mówiącej, że kobieta powinna przejść przez życie cicho i spokojnie. Miała ku temu niejakie podstawy. Zaczęło się od fatalnego wybory męża, Konstantego Eliasza Śnieżkę–Błockiego, porucznika Petersburskiego Pułku Grenadierów. Konstanty był niewiernym łowcą posagu, który zawiódł wszystkie romantyczne nadzieje panny młodej. To doświadczenie określiło całe przyszłe życie Gabrieli. Gdy rozstała się z mężem, rodzina umieściła ją w klasztorze sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu, gdzie miała oczekiwać unieważnienia małżeństwa. ale w zamknięciu nie wytrzymała długo. Uciekła „zza furty” do Wiednia, używając dokumentów wystawionych właśnie na nazwisko „Gabriela Zapolska”.
Jeżeli zainteresowała Państwa postać Zapolskiej zapraszamy do działu historia-kultura Polonijnej Agencji Informacyjnej.
Gabriela Zapolska w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.