3 lutego 2001 roku powołano Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, największe centrum chopinowskim na świecie, które w pełni i wszechstronnie promuje, chroni, bada i upowszechnia dziedzictwo Fryderyka Chopina. Wielostronna i różnorodna działalność Instytutu jest odpowiedzią na twórczość i losy kompozytora – bogate, niejednoznaczne, stające jako wyzwanie i zadanie przed kolejnymi pokoleniami zafascynowanych tą muzyką i postacią słuchaczy, wykonawców i naukowców.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina powołany został decyzją polskiego parlamentu, zgodnie z Ustawą z dnia 3 lutego 2001 roku o ochronie dziedzictwa Fryderyka Chopina. W 2005 roku, na mocy porozumienia z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przejął część dotychczasowych uprawnień Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.
Do podstawowych zadań realizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina należy budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej poprzez kultywowanie i ochronę dziedzictwa Fryderyka Chopina - postaci symbolizującej w świecie szczytowe osiągnięcia kultury europejskiej, a także zapewnienie stałej obecności jego muzyki w polskim życiu kulturalnym. Realizując wskazania Sejmu, Instytut inicjuje i prowadzi badania nad twórczością i postacią Fryderyka Chopina, chroni i promuje jego pamięć i dzieło (przy Instytucie działa Kapituła Ochrony Wizerunku i Nazwiska Fryderyka Chopina), gromadzi i opracowuje archiwalia i obiekty muzealne związane z artystą. Sprawuje opiekę nad nowoczesnym Muzeum Fryderyka Chopina w Zamku Ostrogskich w Warszawie oraz jego oddziałami - Salonikiem Chopinów przy Krakowskim Przedmieściu i Domem Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Pierwszą inicjatywą Instytutu było powołanie corocznych Międzynarodowych Konferencji Chopinowskich, które zmobilizowały muzykologiczny świat do badań i nowych interpretacji dzieła Chopina. Osiem edycji (2001-2008) zwieńczył w 2010 roku 3. Międzynarodowy Kongres Chopinowski, w którym wzięli udział najwybitniejsi chopinolodzy z całego świata.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.