3 lutego 1920 roku Józef Piłsudski nadał nazwę Tatarski Pułk Ułanów imienia płk. Mustafy Achmatowicza jednostce jazdy polskich Tatarów walczącej w wojnie polsko-bolszewickiej. I nic w tym dziwnego, bo przez stulecia, od Grunwaldu aż do II wojny światowej, Tatarzy polsko-litewscy posiadali w armii polskiej osobne, muzułmańskie oddziały. Tatarska jazda brała udział we wszystkich najważniejszych dla Polski wydarzeniach: w Konferencji Barskiej, w Insurekcji Kościuszkowskiej( pułkownik Mustafa Achmatowicz i pułkownik Jakub Azulewicz) , w powstaniach listopadowym i styczniowym.
"Wszyscy wierni wyznawcy Proroka do broni! Odradza się nasz stary tatarski konny pułk Rzeczypospolitej, wzywa wszystkich wiernych zamieszkujących Polskę i Litwę, do swych szeregów pod zielony sztandar Proroka. Niech Bóg błogosławi poczynania wasze!"
Tymi słowami grono wybitnych Tatarów litewskich (używamy nazwy historycznej) zakończyło odezwę wojenną do swoich ziomków w 1919 r. Odezwa nie przebrzmiała bez echa. Tatarzy litewscy istotnie utworzyli "Pułk Tatarski Ułanów im. Mustafy Achmatowicza", który odznaczył się chlubnie w wojnie 1920 r., krwawiąc się m.in. po bohatersku w słynnej obronie Płocka w pamiętnych dniach 16-18 sierpnia. Walcząc w zwycięskim 1920 r. pod ułańskimi proporcami Tatarzy Litewscy wskrzeszali swoją świetną żołnierską tradycję.
Czytaj więcej w dziale historia Polonijnej Agencji Informacyjnej.
Tatarzy w wojsku polskim w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.