Pozwól jeszcze raz bić się za Ojczyznę. Według tradycji historycznej, były to słowa Tadeusza Kościuszki propagowane podczas insurekcji w 1794 roku jako dewiza Naczelnika Powstania. Między innymi hasło to widniało na wydanej w Warszawie w 1794 roku Pobudce do cnót rycerskich, będącej wezwaniem do powstania przeciwko rozbiorom Rzeczypospolitej i łamaniu prawa. Na okładce tej książeczki zamieszczony został portret Kościuszki wraz z dewizą oraz cytatem z Biblii: „Lepiej nam jest w bitwie umrzeć, niżeli patrzyć na nędzę Narodu naszego, i na zburzenie praw”.
Dla Polaków postać ikoniczna, ale też bohater Stanów Zjednoczonych, znakomity dowódca i inżynier wojskowy przywiązany do ideałów wolności i tolerancji. Walczył o prawa czarnych niewolników w USA oraz chłopów w Polsce, rzecznik praw kobiet, Indian i Żydów. W czasie insurekcji 1794 r. stworzył pułk kawalerii, którym dowodził Berek Joselewicz. W odezwie do Żydów, wydrukowanej na łamach „Gazety Rządowej”, Joselewicz przekonywał, że Kościuszko jest boskim posłańcem, apelując tym samym o walkę u jego boku. W niektórych oddziałach armii powstańczej Żydzi stanowili ok. 20 proc. stanu osobowego.
Na początku przywódcy USA nie wiedzieli kim w ogóle jest Kościuszko. W dotychczasowej literaturze panował pogląd, że zanim polski dowódca wyjechał do Ameryki, zaopatrzył się w list polecający od księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego, adresowany do gen. Charlesa Lee, dowódcę wojsk amerykańskich. Nie ma jednak dowodów, że ten list w ogóle istniał. Z relacji samego Kościuszki wynika, że odwiedził Benjamina Franklina starając się o zatrudnienie. Przedstawił się jako absolwent szkoły wojskowej w Polsce, a następnie – po zdaniu testu z geometrii - zaczął budować amerykańskie forty. Był przede wszystkim twórcą fortyfikacji West Point, które – w opinii Waszyngtona – były najważniejszym punktem w całej Ameryce. Zapewniały bowiem kontrolę nad rzeką Hudson i Nowym Jorkiem. Na West Point znajduje się pomnik polskiego bohatera. Wszyscy kadeci uczą się kim był Kościuszko i w jaki sposób budował fortyfikacje. Jeżeli o pomnikach mowa, to należy wiedzieć, że bok Waszyngtona, to właśnie Kościuszko ma najwięcej pomników w całej Ameryce.
W rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki polecamy jego biografię w dziale historia-kultura PAI.
Tadeusz Kościuszko w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.