Kalina Jędrusik, uwielbiana i potępiana, przekraczająca sceniczne normy swoich czasów. Wraz ze Stanisławem Dygatem tworzyła parę, która elektryzowała i prowokowała opinię społeczną. Ile w tym było prawdy, a ile autokreacji, dzisiaj tak przecież powszechnej, nie będziemy rozstrzygali. Jedno jest pewne - została zapamiętana jako ktoś wyjątkowy, chociaż sama o sobie mówiłą, że "Nie chciano mnie, nie umiano wykorzystać mojej urody i zdolności. Wyskubana zostałam ze swoich kolorowych piórek."
Na przemian hołubiona i znienawidzona przez władzę. Podobno Gomułka wraz żoną, towarzyszką Zofią, widząc mnie na ekranie, rzucił ze wstrętem popielniczką w telewizor. Zbiorowy atak trzecich żon drugich sekretarzy, czyli mafijka towarzyska prominentów partyjnych, sprawił, że dostałam zakaz występowania w telewizji, radiu i w filmie, bo byłam obrzydliwie nieprzyzwoita. Przez kołtuństwo i obłudę ówczesnych decydentów nie zagrałam wielu ról" wspominała po latach Jędrusik.
Urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (lub 1931 r.). Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był pedagogiem, nauczycielem, senatorem II Rzeczypospolitej. Po studiach aktorskich w Krakowie w trakcie których poznała Zbyszka Cybulskiego, Bogumiła Kobielę Jędrusik trafiła, w 1953 r., do Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zagrała tam tylko w kilku sztukach, lecz dała się poznać jako aktorka obdarzona inteligencją sceniczną i umiejętnością wyczucia nastroju.
Już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę, m.in. Stanisława Dygata, cenionego pisarza - autora "Jeziora Bodeńskiego" i "Pożegnań". Wkrótce Jędrusik i Dygat zostali małżeństwem. Tym samym przeniosła się do Warszawy gdzie występowała w Teatrze Narodowym (1955-57), Teatrze Współczesnym (1957-61), Teatrze Komedia (1964-67), STS-ie (1969-72), Teatrze Rozmaitości (1976-80) i Teatrze Polskim (1985-90), Teatrze Telewizji (wówczas swoistą świątynią sztuki wysokiej - zazwyczaj - acz ogólnie dostępnej), Kabarecie Starszych Panów (1958-1966) wykonując piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Aktorskie credo wyraziła w 1994 roku: "Chcę możliwie prosto przekazywać swoje prawdy widowni. Przeżywać je powinna już ona sama".
Kalina Jędrusik w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.