SWP





   Polska


PAI

 2025-02-05 POLSKI PREZYDENT Z NADANIA KREMLA

W lutym 1947 roku Sejm wybrał Bolesława Bieruta prezydentem Polski. Z perspektywy czasu historycy skłonni są określać go jako typ urzędnika-przeciętniaka, człowieka pozbawiony charyzmy, który przez swoją oślizgłość i splot okoliczności zostaje przez Stalina namaszczony na najważniejszą osobę w Polsce. Już niebawem jego ulubionym zajęciem będzie przeglądanie teczek z ubeckich przesłuchań, podczas których torturami wymuszano zeznania na przeciwnikach komunistycznego reżimu.

Prezydent Polski Ludowej był marionetką w rękach Stalina, instruowanym przez niego osobiście lub telefonicznie z Moskwy. Sprawował władzę nad Polską i Polakami z woli i w interesie Kremla. Nic nie wskazywało, że zrobi tak zawrotną karierę. Przed wojną żył w cieniu liderów Komunistycznej Partii Polski. Wielu przedwojennych komunistów nigdy nie słyszało o Bierucie, gdy nagle – za sprawą Stalina – stał się w Polsce politykiem numer jeden. To jednak on wraz z garstką komunistów wspieranych przez ZSRR, za pomocą terroru przeobraził Polskę.

Już za życia otaczał go swoisty - wzorowany na modelu radzieckim - kult. Szczególnie wstydliwym wątkiem w historii „kultu Bieruta” było bezinteresowne niekiedy zaangażowanie znanych wtedy lub później artystów, pisarzy czy uczonych w kształtowanie idealnego wizerunku „Prezydenta”. Za symbol tego zaangażowania można uznać wydany w 1952 r. poetycki tomik Wiersze o Bolesławie Bierucie, w którym swe „dzieła” zamieścili m.in. Adam Ważyk, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski i Wiktor Woroszylski.

Jaki był efekt jego rządów? Odpowiadał za prześladowania żołnierzy Armii Krajowej, był bezwzględny w zwalczaniu antykomunistycznej opozycji. Z tego względu jest współodpowiedzialnym za politykę prześladowań oraz zbrodnie. To pod jego nadzorem kształtowana była polityki Polski w pierwszym okresie po zakończeniu wojny.


Polski prezydent z nadania Kremla w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI




POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.


NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ




Kopiowanie materiału z portalu PAI jest zabronione

Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.




SZUKAJ INNYCH WIADOMOŚCI POLONIJNYCH



PORTAL WYŚWIETLONO 19 554 240 RAZY



×
NOWOŚCI ARCHIWUM WIADOMOŚCI HISTORIA-KULTURA DZIAŁANIA AGENCJI BADANIA NAUKOWE NAD POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
FACEBOOK PAI YOUTUBE PAI NAPISZ DO REDAKCJI

A+ A-
POWIĘKSZANIE / POMNIEJSZANIE TEKSTU