5 lutego 2016 r. zmarła Maria Stypułkowska-Chojecka "Kama", uczestniczka akcji likwidacji kata Warszawy gen. SS Franza Kutschery w 1944 roku, łączniczka batalionu „Parasol” Armii Krajowej, walczyła w Powstaniu Warszawskim, honorowa obywatelka miasta stołecznego Warszawy.
We wrześniu 1939 roku ze swoją drużyną pełniła służbę pomocniczą na Dworcu Głównym w Al. Jerozolimskich; w ramach Harcerskiego Pogotowia Wojennego opiekowała się kobietami z dziećmi i ludźmi starszymi, licznymi uchodźcami, którzy uciekli do Warszawy z terenów zajmowanych przez Niemców.
W Szarych Szeregach od 3 sierpnia 1942 roku. W czasie Powstania Warszawskiego m.in. w sztabie zgrupowania „Radosław”, jako łączniczka batalionu „Parasol”. Po przejściu batalionu na Stare Miasto sanitariuszka. Po nieudanym przebiciu oddziałów staromiejskich do Śródmieścia w nocy z 31 sierpnia na 1 września przeprowadziła swoich rannych kanałami z pl. Krasińskich na ul. Warecką przy Nowym Świecie. Po krótkim odpoczynku przeszła z oddziałem na Górny Czerniaków, gdzie ponownie pełniła obowiązki łączniczki. Uczestniczyła w walkach w rejonie Ludna – Solec – Okrąg – Wilanowska. W nocy 20 sierpnia przeszła z częścią zgrupowania „Radosław” kanałami na Mokotów. Na Mokotowie nadał łączniczka pomiędzy ppłk. „Radosławem” a pchor. „Mirskim” – dowodzącym teraz resztkami oddziału „Parasol”. Tam też obchodziła swoje 18 urodziny. 26 września wraz z oddziałem przeszła kanałami do Śródmieścia Południe, na terenie którego przebywała do kapitulacji.
Wyszła z Warszawy 5 lub 6 października 1944 r. w kolumnie ludności cywilnej. Powróciła tu w lutym 1945 roku. Aktywnie uczestniczyła w działalności organizacji kombatanckich, m.in. Środowiska Żołnierzy Batalionu „Parasol”, Światowego Związku Żołnierzy AK i Stowarzyszenia Szarych Szeregów.
Dwukrotnie odznaczona Krzyżem Walecznych, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Partyzanckim, a także Krzyżami: Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Polonia Restituta i wieloma innymi odznaczeniami.
Maria Stypułkowska-Chojecka „Kama” w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.