Kolejna polska dzielnica Nowego Jorku poznała swojego marszałka Parady Pułaskiego 2025 oraz Miss Polonię i Junior Miss Polonię. W sobotę, 1 marca, na Ridgewood odbył się Bal Marszałkowski, podczas którego Aleksandrowi Zembronowi wręczono szarfę marszałkowską, a Julii Kołakowskiej i Alexandrze Dec szarfy i korony Miss Polonii oraz Junior Miss Polonii Ridgewood.
Ceremonia szarfowania tegorocznej reprezentacji z Ridgewood odbyła się w pięknie wystrojonym audytorium Akademii św. Macieja. Tradycyjnie dominowały biało-czerwone kolory, a także kolor złoty oraz korony co miało związek z tegorocznym przesłaniem Parady Pułaskiego, które związane będzie z tysiącleciem koronacji Polski. Prócz podobizny gen. Kazimierza Pułaskiego, był także duży portret Bolesława Chrobrego, pierwszego koronowanego króla Polski.
Na czele kontyngentu z Ridgewood podczas tegorocznej Parady Pułaskiego jako marszałek stanie Aleksander Zembroń (w środku) wraz z Miss Polonii Ridgewood Julią Kołakowską (z lewej) i Junior Miss Polonii Alexandrą Dec. Na zdjęciu także Wielki Marszałek 2025 Arkadiusz Bagiński / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Obecna i ubiegłoroczna reprezentacja Ridgewood wraz Wielkim Marszałkiem 2024, jego żoną i prowadzącą bal. Od lewej: Marta Baran, Piotr Praszkowicz z żoną Dorotą, Aleksander Zembroń z żoną Marią, Alexandra Dec, Julia Kołakowska, Hana Pogorzelska, Leokadia Juszczak i Ariana Just / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W balu wzięło udział ok. 190 osób, wśród których nie zabrakło gości honorowych oraz byłych marszałków i Miss Polonii z Ridgewood oraz okolicznych dzielnic. W trakcie balu przeprowadzono loterię fantową z atrakcyjnymi nagrodami oraz zlicytowano koszulkę startową z autografem jednego z najlepszych polskich skoczków narciarskich – Kamila Stocha, koszulkę z podpisami polskich siatkarzy – mistrzów świata z 2018 roku, a także piłkę z autografem reprezentanta Polski w piłce nożnej Łukasza Piszczka.
Do tańca grał DJ Janusz wraz z DJ Robertem, przy muzyce których uczestnicy balu świetnie się bawili i nie schodzili z parkietu do późnych godzin nocnych.
Część oficjalną prowadziła Marta Baran, wiceprzewodnicząca lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego na Ridgewood. Bal rozpoczął się od odśpiewania hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego. „Mazurka Dąbrowskiego” zaśpiewały wnuczęta tegorocznego marszałka Ridgewood Aleksandra Zembronia – Marysia i Michałek Kępa, którzy wraz z mamą przylecieli na tę uroczystość z Polski. Z kolei „The Star-Spangled Banner” wykonały, na dwa głosy, siostry Julia i Joanna Baran.
Bal Marszałkowski prowadziła Marta Baran, wiceprzewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Macieja na Ridgewood / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Po odśpiewaniu hymnów i powitaniu gości honorowych odbyła się prezentacja ubiegłorocznych i obecnych przywódców kontyngentu z Ridgewood. Marszałek 2024 Leokadia Juszczak oraz Miss Polonii Hanna Pogorzelska i Junior Miss Polonii Ariana Just po raz ostatni przemaszerowali przed publicznością w tej roli. Otrzymali gromkie brawa oraz podziękowania wraz z kwiatami i upominkami za piękne reprezentowanie parafii św. Macieja na Piątej Alei oraz wszystkich wydarzeniach związanych z ubiegłoroczną Paradą Płaskiego. Również Leokadia Juszczak podziękowała wszystkim za liczną obecność na ubiegłorocznej paradzie i zachęciła do podobnego udziału w tym roku. Życzyła również udanego Balu Marszałkowskiego.
Następnie przed publicznością zaprezentowała się – również przy gromkich brawach – tegoroczna reprezentacja Ridgewood – Miss Polonii Julia Kołakowska i Junior Miss Polonii Alexandra Dec, a także marszałek Aleksander Zembroń wraz z małżonką Marią. Po ich krótkiej defiladzie przez całą salę odbyła się ceremonia przekazania insygniów marszałkowskich tegorocznym przywódcom kontyngentu z Ridgewood.
Menedżerka oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej z Ridgewood Agnieszka Chwatko wraz z konsultantem finansowym Wojciechem Wykowskim wręczyła specjalne certyfikaty tegorocznej Miss i Junior Miss Polonii. Na zdjęciu wraz z Alexandrą Dec / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Szarfę nowo mianowanemu marszałkowi Aleksandrowi Zembroniowi, jak również Juli Kołakowskiej i Alexandrze Dec założył Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2024 Piotr Praszkowicz. Z kolei korony nałożyły im na głowy ubiegłoroczne poprzedniczki, odpowiednio Hanna Pogorzelska i Ariana Just. Nie zabrakło kwiatów oraz prezentów dla tegorocznej reprezentacji Ridgewood oraz certyfikatów dla Miss Polonii i Junior Miss Polonii ufundowanych przez Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową. Wręczyli je menedżerka oddziału z Ridgewood Agnieszka Chwatko w towarzystwie konsultanta finansowego Wojciecha Wykowskiego.
Po ceremonii szarfowania przybliżono sylwetki nowo mianowanych przywódców kontyngentu z Ridgewood. Krótki życiorys tegorocznego marszałka zaprezentowała Marta Baran.
„Nigdy nie odmówił nikomu pomocy. Jest bardzo pracowitym, serdecznym i przyjacielskim człowiekiem. Można o nim mówić tylko w samych superlatywach. Jest dumny ze swoich dzieci oraz ośmiorga wnucząt” – podkreśliła prowadząca bal prezentując Aleksandra Zembronia. Marta Baran przybliżyła także informacje o Junior Miss Polonii, a o Miss Polonii opowiedział jej brat Mateusz Kołakowski.
Przewodniczący Komitetu Głównego Parady Pułaskiego wraz z Wielkimi Marszałkami oraz marszałkami z różnych dzielnic i tegorocznymi Miss obecnymi na balu na Ridgewood / Foto: BASIA SALA-MAŚLANKA
Z kolei Wojciech Maślanka, wiceprzewodniczący lokalnego Komitetu Parady Pułaskiego działającego przy parafii św. Macieja przeczytał list gratulacyjny przesłany przez konsula generalnego Macieja Sakowicza, który niestety nie mógł osobiście uczestniczyć w tej uroczystości. Przekazał w nim gratulacje marszałkowi oraz obu Miss Polonii, a także podziękowania Komitetowi Parady Pułaskiego działającemu przy parafii św. Macieja za wysiłek jaki wkłada w przygotowanie kontyngentu oraz kultywowanie tradycji, kultury i dziedzictwa polskiego.
„Dzisiejszy Bal Marszałkowski podkreśla siłę i znaczenie dwóch ważnych skupisk polonijnych w Nowym Jorku – Ridgewood i Glendale. Uroczyste szarfowanie rozpoczyna etap przygotowań do wielkiego święta – parady poświęconej gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, która 5 października ponownie zawita na Piątej Alei, w samym sercu Manhattanu” – podkreślił dyplomata w przesłanym liście.
Pod koniec części oficjalnej krótkie przemówienie wygłosił tegoroczny marszałek Ridgewood. Aleksander Zembroń podziękował za to zaszczytne wyróżnienie oraz zachęcił wszystkich do licznego udziału w paradzie. Po wystąpieniu nowo mianowanego marszałka, proboszcz parafii św. Macieja ks. Dariusz Blicharz udzielił zebranym okolicznościowego błogosławieństwa, natomiast Krystyna Suska, odpowiedzialna za wystrój sali złożyła podziękowania Andrzejowi Kukli, prezesowi firmy PIC, która od kilku lat zupełnie charytatywnie wykonuje elementy wykorzystywane do wystroju sali, na której odbywa się bal.
Nieco później, już po zakończeniu części oficjalnej głos zabrał także Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2025 Arkadiusz Bagiński, który na bal na Ridgewood dotarł nieco później wraz z żoną Ashley i przewodniczącym Głównego Komitetu Parady Pułaskiego Richardem Zawisnym. Dla nich była to już trzecia uroczystość marszałkowska w tym dniu. Wszyscy byli bardzo pozytywnie zaskoczeni wystrojem sali oraz liczbą gości biorących udział w balu.
Marszałek Ridgewood Aleksander Zembroń wraz z rodziną obecną na balu / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
„Zawsze na paradzie jest biało-czerwono i wasza sala jest taka sama. Takich wystrojów nie spotyka się zbyt często” – podkreślił Wielki Marszałek. Zwrócił też uwagę na dodatkowe elementy zdobiące salę.
„Widzę też koronę i Bolesława Chrobrego, więc wiecie już, że tegoroczna parada odbędzie pod szyldem tysiąclecia koronacji Polski” – zaznaczył Arkadiusz Bagiński. Zachęcił także wszystkich do licznego udziału w polonijnej manifestacji, która 5 października przejdzie manhattańską Piątą Aleją oraz w Bankiecie Marszałkowskim, który odbędzie się miesiąc wcześniej, 5 września, w The Venetian w Garfield, NJ.
Z kolei Richard Zawisny wspomniał o idei parady oraz o jej patronie.
„Od 88 lat podczas Parady Pułaskiego przejmujemy Piątą Aleję, królową wszystkich alei świata, by oddać hołd wielkiemu bohaterowi rewolucji amerykańskiej gen. Kazimierzowi Pułaskiemu, który przyjechał do tego kraju w 1777 roku by walczyć o jego wolność” – podkreślił przewodniczący Głównego Komitetu Parady Pułaskiego. Zachęcił także do udziału w październikowym biało-czerwonym święcie polskości na Manhattanie.
„Jestem bardzo dumny z tej funkcji, na którą zostałem jednogłośnie nominowany i wybrany. Dla mnie jest to ogromny zaszczyt. Myślę, że każda osoba znajdująca się na moim miejscu byłaby z tego powodu bardzo zadowolona ponieważ tytuł marszałkowski jest ogromnym wyróżnieniem – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Aleksander Zembroń. Dodał, że w Komitecie Parafialnym i Komitecie Parady Pułaskiego istniejącym przy kościele św. Macieja na Ridgewood udziela się wraz z żoną Marią od kilkunastu lat.
„Działamy z przyjemnością ponieważ uważamy, że jest to dobre i potrzebne dla Polonii i naszej parafii. Natomiast 5 października będziemy szli dumne Piątą Aleją wraz z całym naszym kontyngentem” – zapewnił marszałek Ridgewood.
Aleksander Zembroń pochodzi z Tyczyna koło Rzeszowa, gdzie ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową o kierunku elektrycznym. Przez całe życie prowadzi go hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. W 1976 roku zgłosił się na ochotnika do jednostki wojskowej „Kutry torpedowe i rakietowe” w Gdyni-Oksywie, gdzie trzy lata później ukończył służbę jako dowódca drużyny w stopniu starszego mata. W 1980 roku poślubił Marię Mączeńską, z którą zamieszkał w Krakowie, gdzie wspólnie przez dwadzieścia lat prowadzili własną firmę MAKA.
W 2000 roku zdecydowali się na stałe wyemigrować do Stanów Zjednoczonych, gdzie wcześniej, co jakiś czas, spędzali po kilka miesięcy. Pan Aleksander pracował dla Sonico Industries Inc., Innovation Electric of NY Inc., oraz dla Decor Renovation. Od 2023 roku jest na zasłużonej emeryturze.
Małgorzata Starzec, dyrektorka Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood wraz z uczennicami tej placówki oświatowej uczestniczącymi w Balu Marszałkowskim. Wszystkie dziewczyny posiadają tytułu Miss lub Junior Miss Polonii Ridgewood z różnych lat / Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
W 2008 roku obecny marszałek Ridgewood dołączył do organizacji Knights of Columbus, w której od 2010 roku posiada trzeci poziom zaangażowania. Parada Pułaskiego jest mu bardzo bliska bowiem obserwuje ją już od 1994 roku, gdy tylko zaczął przyjeżdżać na dłużej do Nowego Jorku.
W 2018 roku wraz z małżonką zaczęli w niej brać czynny udział poprzez zaangażowanie w kontyngencie parafii św. Macieja z Ridgewood nosząc najpierw polskie godło, a przez ostatnie kilka lat portret umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II. Kościół św. Macieja jest miejscem, w którym Aleksander Zembroń służy Bogu i całej wspólnocie. Czynnie udziela się w życiu parafii i jest zawsze tam gdzie jego ręce są potrzebne do pracy. W niedziele Aleksander Zembroń jest szafarzem, w tygodniu zaś jako wolontariusz dokonuje drobnych napraw. Oboje z żoną zawsze chętnie pomagają w przygotowaniu zabaw parafialnych i różnych uroczystości.
Prywatnie Aleksander Zembroń jest szczęśliwym mężem Marysi, ojcem dwóch córek, Kasi i Marysi, wspaniałym teściem Przemka i Marcina oraz najbardziej oddanym dziadkiem ośmiorga wnucząt: Oli, Sebastiana, Kamila, Anielki, Marysi, Karoliny, Aleksandra i Michała. W tym roku, 5 października, podczas Parady Pułaskiego poprowadzi Piątą Aleją kontyngent z Ridgewood jako jego marszałek.
„Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa z tego tytułu – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Julia Kołakowska. Dodała, że od chwili gdy kilka lat temu jej młodsza siostra Izabela reprezentowała Ridgewood jako Junior Miss Polonii, marzyła by kiedyś też stanąć na czele kontyngentu tej dzielnicy jako Miss Polonii. „Chciałam bardzo przejść Piątą Aleją w pięknej sukience i koronie na głowie oraz godne i z dumą reprezentować naszą parafię, Polonię i Polskę” – zapewniła Julia Kołakowska.
Tegoroczna Miss Polonii z Ridgewood jest urodzona w Nowym Jorku i we wrześniu skończy 18 lat. Jest córką Roberta i Alicji Kołakowskich, a także siostrą Mateusza i Izabeli. Obecnie jest uczennicą klasy maturalnej w Polskiej Szkole im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood oraz dwunastej klasy w Manhattan Hunter Science High School. W szkole pełni różne funkcje, prowadzi klub książki oraz jest kapitanem drużyny piłki nożnej. Aktywnie uprawia bieganie na długich dystansach, uwielbia podróżowanie i ma szczególną miłość do zwierząt.
W przyszłości chce zostać anestezjologiem, aby pomagać ludziom i dbać o ich zdrowie. W wolnym czasie angażuje się w wolontariat pracując w domu seniorów. Lubi także uczyć się obcych języków – hiszpańskiego, mandaryńskiego oraz języka migowego – aby lepiej komunikować się z przyszłymi pacjentami w szpitalu. Tegoroczna Miss Polonii Ridgewood również biegle posługuje się językiem polskim.
Alexandra Dec urodziła się w Nowym Jorku, a we wrześniu skończy dziewięć lat. Jest uczennicą trzeciej klasy szkoły podstawowej PS/IS 119 na Glendale, gdzie chętnie zdobywa wiedzę i nawiązuje nowe przyjaźnie. W każdą sobotę uczęszcza również do Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi Królowej na Ridgewood, gdzie z zaangażowaniem poznaje historię, język i kulturę Polski. Alexandra ma młodszą siostrę, Amelię, z którą uwielbia spędzać czas. Obie uczą się w tych samych szkołach i są nierozłączne zarówno podczas zabawy, jak i wspólnych zajęć. Jedną z jej największych pasji jest pływanie. Razem z Amelią uczęszcza na zajęcia do Goldfish Swim School, gdzie z każdym treningiem obie rozwijają swoje umiejętności i miłość do wody.
Alexandra uwielbia również jeździć na wakacje do Polski, gdzie spędza czas z rodziną, praktykuje język ojczysty oraz wzmacnia swoje polskie korzenie. Wakacyjne podróże są dla niej nie tylko okazją do zabawy, ale także do lepszego poznania tradycji i kultury kraju swoich rodziców. Alexandra Dec to dziewczynka pełna radości, energii i uśmiechu. Jest wesoła, zabawna i opiekuńcza, a swoim pozytywnym nastawieniem zaraża wszystkich wokół siebie. Uwielbia pomagać innym i zawsze jest gotowa wesprzeć młodszych kolegów i koleżanki. Jest dumna z tego, że została wybrana na tegoroczną Junior Miss Polonii z Ridgewood. Bardzo się cieszy, że na Paradzie Pułaskiego będzie mogła reprezentować swoją szkołę, parafię oraz polonijną społeczność.
Tekst i zdjęcia: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: dziennik.com
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.