Dla Polaków przywiązanych do tradycyjnych wartości Wielki Post ma ważne znaczenie, jest niewątpliwie czasem duchowego wzrostu, wyciszenia i zadumy. W tym czterdziestodniowym okresie zwykle nie urządza się hucznych zabaw, wesel, natomiast ludzie w zależności od potrzeby serca podejmują różne praktyki pokutne, umartwienia i np. rezygnują z przyjemności, także uczestniczą w nabożeństwach pasyjnych (Gorzkie żale, Droga krzyżowa). Dzieci i młodzież wybierają się do kościoła na trzydniowe nauki służące duchowej przemianie tzw. rekolekcje.
Są też młodzi i starsi, ludzie różnych profesji, którzy nie baczą na trud nocnej wyprawy często w deszczu czy śniegu przemierzają 35-40 km z krzyżem w ręku, kontemplując cierpienia Pana Jezusa, na licznych trasach Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Inni nie wyobrażają sobie Wielkiego Tygodnia bez udziału w słynnych misteriach Męki Pańskiej przedstawianych w Kalwarii Zebrzydowskiej, zwanej "polską Jerozolimą" albo bez uczestnictwa w drodze krzyżowej przechodzącej ulicami swojego miasta.
O tym specyficznym polskim klimacie przygotowania do Wielkanocy dowiedziała się bielecka młodzież na zajęciach poprzedzających prowadzenie drogi krzyżowej w tutejszej parafii św. Archaniołów, w środę 26 marca (nabożeństwa w środy i piątki).
Warto w tym miejscu nadmienić, że Dom Polski w Bielcach kształtuje wychowanków w duchu poszanowania tradycyjnych wartości. Wraz z prezesem stowarzyszenia, Panią Janiną Kazak i dyrektorem Domu Polskiego, Panią Olesją Górską, uczniowie każdego roku biorą udział w uroczystych Mszach świętych z okazji najważniejszych świąt patriotycznych, religijnych, ponadto w Domu Polskim nie odbywają się zajęcia w niedzielę.
Tegoroczna droga krzyżowa dla niektórych młodych ludzi była zwykłą lekcją polskich tradycji, na którą zostali zaproszeni do świątyni po raz pierwszy. Dla innych, przychodzących co roku, było to dobrze znane i głęboko przeżywane modlitewne spotkanie, wspomnienie czternastu obrazów z ostatnich chwil życia Pana Jezusa. Czytane rozważania pozwoliły zebranym na chwilę zamyślenia nad sensem życia, a zwłaszcza cierpienia, czyli krzyża "dopasowanego” do każdego człowieka. Być może w czasie tej duchowej podróży drogą, jaką przeszedł Chrystus 2 tysiące lat temu, młodzi uświadomili sobie, że życie jest mimo bolesnych doświadczeń piękne, bo jest wielkim darem i zadaniem otrzymanym od Pana Boga "który tak umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne”.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: Stowarzyszenie Dom Polski w Bielcach
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.