117 lat temu w Olszance koło Suwałk urodził się Witold Urbanowicz polski pilot z czasów II wojny światowej, jeden z czołowych myśliwców dywizjonu 303 im. Tadeusza Kościuszki. Nazywany przez kolegów "Kobra". Przydomek wziął się od słów samego Urbanowicza, który tłumaczył kolegom, iż myśliwiec w powietrzu powinien zamienić się w kobrę.
Zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji polskich asów myśliwskich II wojny światowej. Wyprzedza go jedynie Stanisław Skalski. Urbanowicz zaliczył 17 pewnych i jedno prawdopodobne zwycięstwo powietrzne, plasując się w pierwszej dziesiątce najlepszych pilotów bitwy o Wielką Brytanię.
Sam Urbanowicz dał we wspomnieniach odpowiedź na nękające historyków pytania dotyczące listy jego zestrzeleń. Warto zacytować odpowiedni fragment: "Pytano mnie nieraz o moje konto zestrzeleń w czasie II wojny. Różne źródła podają różne cyfry, więc przedstawiam stan faktyczny. W bitwie o Wielką Brytanię zestrzeliłem 17 samolotów, na Dalekim Wschodzie 11, z czego 6 samolotów w czasie walk, natomiast 5 samolotów podczas ataków na lotniska japońskie w Chinach i na Taiwanie, w momencie ich startu lub lądowania".
Urodził się 30 marca 1908 roku w Olszynce, leżącej niedaleko Augustowa. W 1930 roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po dwóch latach ukończył ją w stopniu podporucznika. Rozpoczął teraz służbę w nocnym dywizjonie bombowym 1. Pułku Lotniczego. Następnie ukończył Kurs Wyższego Pilotażu w Grudziądzu. Od tej pory walczył w składach dywizjonów myśliwskich.
Witold Urbanowicz w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.