Pomarańczowa alternatywa była nietypowym przejawem działalności opozycyjnej czasów PRL. W przeciwieństwie do jej „poważnej” części walczyła z komuną poprzez śmiech, głównie uliczne happeningi. I hasła w rodzaju: „Znajdzie się pała na dupę generała”. Co ciekawe – należała do najdłużej zwalczanych przejawów sprzeciwu. W czasach, gdy inne, „poważne” demonstracje nie były już niepokojone przez zbrojne ramię partii, czyli ZOMO, za udział w imprezach przez nią organizowanych można było trafić na dołek, a w najlepszym razie dostać wspomnianą wcześniej pałą …
Geneza Pomarańczowej Alternatywy sięga „solidarnościowego karnawału” (Ruchu Nowej Kultury oraz redakcji pisma „Pomarańczowa Alternatywa”), a przełom w jej działalności, przeobrażenie się w ważne zjawisko, miał miejsce w czerwcu 1987 r. Choć PA nie zaprzestała swej działalności po wprowadzeniu stanu wojennego, to była ona początkowo mało spektakularna – polegała głównie na malowaniu krasnoludków na śladach po zamalowanych hasłach z poparciem dla „Solidarności” i opozycji czy skierowanych przeciwko peerelowskim władzom. Liderem ruchu był „Major” Waldemar Fydrych.
Pierwsze happeningi, które urządzał Major, nie były wcale masowe, lecz był w nich rozmach. 1 kwietnia 1986 r. Major z grupą przyjaciół pojawił się z pomalowanymi, papierowymi tubami w centrum miasta. Połowa lat osiemdziesiątych w Polsce była okresem nudnym, apatycznym. Gentlemani pojawiający się z kolorowymi tubami w centrum miasta musieli wzbudzać ożywienie. W pewnym momencie tuby zostały podpalone, powstało ogromne zamieszanie. Kłęby dymu nie zdążyły opaść, kiedy pojawiły się wozy milicyjne, ale uczestnicy zdążyli już zbiec. W tym pierwszym happeningu uczestniczyli oprócz Majora Waldemara Fydrycha: Krzysztof Skarbek, Piotr Tyszkowski, Andrzej Głuszek, Sławomir Monkiewicz oraz Leszek Frydryszak. Kilka tygodni później, 26 kwietnia doszło do eksplozji elektrowni atomowej w Czarnobylu. Obiegająca świat opinia na temat skażenia środowiska wobec milczenia władz polskich na ten temat stanowiła kolejne przygnębiające wydarzenie.
Zachęcamy do przeczytania historii pomarańczowej alternatywy w dziale historia-kultura PAI
KOLORYZACJA ZDJĘCIA © PAI
Pomarańczowa Alternatywa w DZIALE HISTORIA-KULTURA PAI
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.