Kim był Jan Paweł II?
Odpowiedzi szukaj w gazecie: Joannes Paulus II. Święty Papież,
wydawanej przez Stowarzyszenie «Totus Tuus» w Rzymie.
20 lat temu, 2 kwietnia o godz. 21.37 umierał Jan Paweł II. Kardynał Stanisław Dziwisz przez minione lata wspominał: „Wreszcie pamiętam ten dzień, gdy wyszedł do okna i tego błogosławieństwa nie mógł wymówić, jedynie wziął kartkę i napisał: «Totus Tuus». To był ostatni napis w Jego życiu”. Stowarzyszenie kulturalne włosko – polskie «Totus Tuus» - promocja Słowa św. Jana Pawła II, które ma swoją siedzibę w Rzymie, powstało właśnie po to, by uchwycić papieskie słowa i zanieść do ludzi... Działalność organizacji bazuje na trzech punktach: modlitwie, spotkaniach, publikacjach. Czasopismo «Joannes Paulus II. Święty Papież», które wydaje to stowarzyszenie, jest jedyną gazetą w całości poświęconą postaci Świętego Papieża. Na jej łamach gościli m.in. ks. biskup Sławomir Oder - postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, Joaquín Navarro-Valls – nieżyjący już dzisiaj papieski rzecznik prasowy, Arturo Mari - papieski fotograf, ks. prałat Paweł Ptasznik z Fundacji Jana Pawła II, ks. Andrzej Dobrzyński z Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu oraz inni hierarchowie kościelni pracujący u boku papieża; Jego wychowankowie i przyjaciele. Gazeta ukazuje się w języku polskim i po włosku i dociera do czcicieli Świętego Papieża na całym świecie. Podtrzymując pamięć o Ojcu Świętym, zachęca czytelników by pogłębiać o Nim wiedzę.
W najnowszym numerze, który jest numerem specjalnym, upamiętniającym 20. Rocznicę śmierci Jana Pawła II m.in. przeczytać można wywiad z ks. prałatem Marco Frisiną, który skomponował muzykę do filmu o Janie Pawle II; wywiad z Michałem Senkiem - dyrektorem warszawskiego Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Zbigniewem Gretką i Natalino Monopoli – wiernymi propagatorami postaci i nauczania papieża z Polski. Swoich czytelników gazeta tym razem zaprasza także na wyprawę w Góry Abruzji, dokąd papież Wojtyła udawał się na odpoczynek, przedstawia postać Pier Giorgia Frassatiego, który niebawem będzie świętym oraz relacjonuje pierwszą edycję Dni św. Jana Pawła II, które odbyły się na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Specjalne miejsce w czasopiśmie zajmuje Relacja Fotograficzna ukazującą pamiętny wieczór 2 kwietnia 2005, do której zdjęcia przekazali: Grzegorz Gałązka oraz archiwum Vatican Media.
„Stowarzyszenie «Totus Tuus» powstało 10 lat temu – tłumaczy Aleksandra Zapotoczny – prezes stowarzyszenia i redaktor naczelny czasopisma «Joannes Paulus II Święty Papież» - i na swoim koncie ma wiele zorganizowanych projektów: od spotkań modlitewnych i kulturalnych, po realizację wystaw; 13 numerów gazety w języku polskim i 7 po włosku. Za wsparcie tych projektów pragniemy podziękować Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, Senatowi RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a przede wszystkim Stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Dzięki ich pomocy, promocja postaci i nauczania Jana Pawła II, którą ma w swoim założeniu Stowarzyszenie «Totus Tuus» mogła być realizowana. Czy o Janie Pawle II wiemy już wszystko? Czy należy przybliżać Jego postać nowym pokoleniom? Czy nasz stosunek do polskiego papieża uległ zmianie podczas tych 20 lat? Na te właśnie pytania odpowiadamy w każdym numerze naszej gazety”.
„Działalność Stowarzyszenia «Totus Tuus» - wspomina Zapotoczny - zainaugurowała Msza Święta, której przewodniczył bliski współpracownik papieża, mistrz celebracji liturgicznych arcybiskup Piero Marini, podczas wygłoszonej wówczas homilii arcybiskup powiedział takie słowa: „Jan Paweł II nie był dla mnie tylko świętym, ale przyjacielem i drugim ojcem. Dał mi możliwość przeżywania radości i smutków, zmęczenia, satysfakcji i nadziei. Położył na mojej głowie swoje ręce podczas ordynacji arcybiskupiej. Wszystko to było dla mnie wtedy wielkim darem, ale dzisiaj przede wszystkim jest zadaniem. Pamięć o Janie Pawle II jest zaproszeniem do wszystkich, aby spotkać go ponownie, aby jeszcze raz odczytać jego gesty i wydarzenia, które towarzyszyły jego pontyfikatowi. Musimy znowu zobaczyć go żywego, zacząć działać i zareagować; ponownie przeżyć jego pasje i ideały, którym odpowiedział. Tak, musimy znowu pozwolić Janowi Pawłowi II mówić do nas i jednocześnie pytać: Kim on był? Co przedstawiał dla nas? Czego nas naucza dzisiaj? Każdy z nas musi zastanowić się nad wartościami, które pragnął nam przekazać, by móc wprowadzić je do codziennego życia”… Stowarzyszenie «Totus Tuus» pragnie zaprosić wszystkich do refleksji i poszukania odpowiedzi na pytanie: Kim był Jan Paweł II? - nie tylko ogólnie dla świata, ale osobiście dla każdego z nas”.
POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA - KOPIOWANIE ZABRONIONE.
NA PODSTAWIE: korespondencja dla PAI
NAPISZ DO REDAKCJI - PODZIEL SIĘ WIADOMOŚCIĄ
Wyjątkiem jest uzyskanie indywidualnej zgodny redakcji, wówczas zgodnie z prawem autorskim należy podać źródło:
Polonijna Agencja Informacyjna, autora - jeżeli jest wymieniony i pełny adres internetowy artykułu
wraz z aktywnym linkiem do strony z artykułem oraz informacje o licencji.